W upalne dni bardziej się męczymy, mniej nam się chce i zdecydowanie gorzej nam się funkcjonuje. Zaduch w pokoju nie sprzyja też osobom pracującym w domu i dzieciom, szczególnie tym najmłodszym, które stają się nerwowe i niespokojne. Jak sobie z tym poradzić, gdy nie mamy klimatyzacji? Przedstawmy 7 prostych sposobów na to, jak ochłodzić mieszkanie w upał! Niektóre z nich znamy od domowych specjalistów, czyli naszych babć!
Jak ochłodzić pomieszczenie bez klimatyzacji?
Tak samo, jak i my, większość naszych mieszkań nie jest przygotowana na wysokie temperatury. Montaż klimatyzacji to zazwyczaj wydatek kilku tysięcy złotych, na który nie każdy może sobie pozwolić. Sprawdzonym sposobem jest zakup mniejszych i tańszych urządzeń chłodzących, ale one zazwyczaj potrzebują dodatkowego wsparcia w walce ze skwarem lejącym się z nieba. Oto kilka z naszych sprawdzonych trików, jak ochłodzić pomieszczenia w upał.
1. Kontrolujmy ilość wpadającego słońca
Któż nie lubi dużych przeszkleń? Sprawiają one, że wnętrze staje się niezwykle jasne i lekkie. Wpadające przez nie delikatne promienie słoneczne o wiosennym poranku mogą wprowadzać nas w lepszy nastrój. Sytuacja się komplikuje, gdy tego światła robi się za dużo. Należy pamiętać, że im dociera go do wnętrz, tym cieplej się w nim robi. Możemy jednak znacznie zmniejszyć dopływ słońca do mieszkania czy domu, zasłaniając okna o odpowiednich porach dnia – obserwujmy, kiedy dokładnie tego światła dociera do mieszkania najwięcej i starajmy się zablokować jego dostęp zanim to nastąpi.
2. Jak ochłodzić pokój?
Skutecznym sposobem na ochłodzenie mieszkania w upał jest ograniczenie ilości wpadającego słońca do pokoju za pomocą dedykowanych osłon okiennych. Czym zasłonić okna przed słońcem? Czy istnieją rolety chroniące przed nagrzaniem? To, jaki model rolet czy żaluzji sprawdzi się w naszym wnętrzu, zależy od indywidualnych potrzeb. Warto wziąć jednak pod uwagę stopień transparentności tkanin – przed wysokimi temperaturami ochronią nas zarówno zaciemniające zasłony, jak i rolety materiałowe, plisowane czy duo. Jeśli zależy nam na optymalnym dozowaniu wpadających do mieszkania promieni słonecznych, strzałem w dziesiątkę okaże się zainstalowanie aluminiowych lub drewnianych żaluzji . Ich uniwersalny charakter sprawdzi się w prawie każdej aranżacji, a możliwość bezinwazyjnego montażu za pomocą haczyków nie będzie wymagała od nas umiejętności posługiwania się wiertarką czy wkrętami.
By uzyskać zadowalający efekt, należy pamiętać że zasłony czy rolety powinny być szczelnie zaciągnięte na długo przed tym, jak słońce zacznie nagrzewać nasze szyby, a co za tym idzie, całe wnętrze. W roli bodyguarda naszego komfortu sprawdzą się grube, jasne zasłony , które skutecznie odbiją światło. Możemy wykorzystać też:
3. Zasłońmy się od zewnątrz
W przypadku okien wychodzących na południe czy zachód niekiedy trzeba wyciągnąć solidne działa. Rolety zewnętrzne to nie tylko sposób na zwiększenie bezpieczeństwa domowników i całego majątku, lecz także doskonała metoda na utrzymywaniu w domu optymalnej temperatury. Latem tworzą one skuteczną barierę dla wysokich temperatur, a zimą zatrzymują ciepło. Świetnym pomysłem na to, aby ochłodzić mieszkanie w upał, jest także montaż markiz tarasowych . Dzięki przemyślanej budowie ochronią przed słońcem zarówno taras, jak i wnętrza. Często są one sterowane pilotem, co znacznie zwiększa komfort użytkowania. A gdy pogoda nieco się pogorszy, uchronią nas też przed deszczem. Markizy z powodzeniem możemy zastosować też na balkonie .
4. Nie włączajmy dodatkowych źródeł ciepła
To, że jest upał, nie zwalnia nas z codziennych obowiązków – także tych domowych. Mimo wysokiej temperatury często używamy sprzętów, które są dodatkowym źródłem ciepła, jak np. żelazko, komputer, telewizor, mikrofalówka czy suszarka do włosów. Sprawa dotyczy w większości gotowania, które samoistnie rozgrzewa atmosferę. Aby ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji, polecamy w tym czasie zrezygnować z wielogodzinnego duszenia na kuchence gazowej czy pieczenia w piekarniku. Dania wymagające wykorzystania tych sprzętów, warto przygotować wieczorem, kiedy na zewnątrz jest już trochę chłodniej.
5. Wietrzmy dom wieczorami
To niezwykle ważny i skuteczny krok, o którym wielu z nas nie pamięta. Kiedy w ciągu dnia na zewnątrz czerwienieją termometry, nie powinno się otwierać ani odsłaniać okien – ciepło bardzo szybko przedostanie się do środka i w mig zrobi się w nim duszno i parno. Aby ochłodzić pokój, salon czy kuchnię, należy zaplanować wietrzenie wnętrz na noc lub bardzo wczesny poranek, kiedy temperatura powietrza jest dużo niższa. Wtedy przydadzą nam się także moskitiery blokujące owadom wstęp do naszego domu.
6. Zainwestujmy w rośliny
Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na to, jak ochłodzić mieszkanie w upał, jest… zakup roślin! Im więcej, tym lepiej - kwiaty doniczkowe potrafią nie tylko nawilżyć i oczyścić powietrze z toksyn, lecz także obniżyć temperaturę we wnętrzu nawet o kilka stopni. Szczególnie dobrze sprawdzą się tutaj umieszczenie w pobliżu okien takich kwiatów jak np. aloes, bambus, paproć lub sansewiera, które mogą chronić mieszkanie przed silnymi promieniami słonecznymi i zmniejszą ilość wpadającego ciepła. Ciekawym rozwiązaniem dla mieszkańców kamienic czy domów jest długoletnia inwestycja w tak zwane rośliny okrywowe, jak bluszcz, winorośl czy inne pnącza.
7. Zadbajmy o siebie
Podczas upałów powinniśmy przede wszystkim zadbać o siebie. Nie zapominajmy o noszeniu lekkiej, luźnej, adekwatnej do pogody odzieży oraz odpowiednim nawodnieniu. Człowiek powinien przyjmować około 2-3 litrów wody dziennie (zależy to jednak od płci, aktywności czy stanu zdrowia). Pamiętaj, że płyny możesz zastąpić także owocami – np. arbuzem. W razie możliwości postawmy także na częste, zimne prysznice, które szybko przyniosą ulgę w walce z upałem. Warto także grubą kołdrę, zamienić na poszewkę z lekkiego, naturalnego materiału – lnu, jedwabiu czy bawełny. Zbawienne będą też napoje z lodem, umycie rozgrzanej podłogi zimnym płynem czy rezygnacja z ciężkiego treningu.