Ciche mieszkanie – dlaczego cisza w domu jest ważna?
Hałas towarzyszy nam na co dzień. W pracy, szkole, na uczelni czy galerii handlowej. We wszystkich tych miejscach jesteśmy skazani na obcowanie z wieloma dźwiękami o różnym pochodzeniu i natężeniu. Po długim i ciężkim dniu liczymy na zasłużony relaks we własnych czterech kątach, jednak nie zawsze jest to możliwe. Niestety nie ma to pozytywnego wpływu na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie.
Hałas, zwłaszcza ten długotrwały i intensywny, który przekracza 70 dB, jest uznawany za szkodliwy. Może powodować bóle głowy, zmęczenie, frustrację, problemy ze snem i wyciszeniem się. Z pewnością nie wpływa też dobrze na nasz nastrój i wzajemne relacje. Warto więc zadbać o to, by po powrocie do domu lub mieszkania za zamkniętymi drzwiami zostawić również dochodzące z zewnątrz uciążliwe dźwięki. Jak wyciszyć hałas z ulicy? Warto zainwestować w rolety zewnętrzne i raz na zawsze pozbyć się problemu.
Rolety zewnętrzne a tłumienie hałasu
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy rolety zewnętrzne chronią przed hałasem. Okazuje się, że tak. Rolety to jeden z najskuteczniejszych sposobów na walkę z niechcianymi dźwiękami w naszych domach i mieszkaniach. Prawidłowo zamontowane, dobrej jakości rolety potrafią zmniejszyć natężenie niechcianych dźwięków z zewnątrz nawet o 14 dB. To naprawdę dużo. Choć intensywne dźwięki, takie jak odgłosy ulicy, wciąż będą słyszalne, to już nie tak intensywne i natrętne jak wcześniej.
Rolety zewnętrzne to znacznie więcej niż ochrona przed hałasem
Zakup rolet zewnętrznych to niemała inwestycja, która zdecydowanie się opłaca. I to w wielu aspektach. Rolety zamontowane na zewnątrz budynku nie tylko skutecznie tłumią hałasy. Mają też szereg innych zalet. Zimą rolety skutecznie hamują ucieczkę ciepła z wnętrza budynku i są dodatkową izolacją. Latem mogą stanowić barierę przed słońcem i nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Wysokiej jakości rolety to też dodatkowa ochrona przed włamywaczami. Zasłonięte nimi okna będą trudniejszym celem do zdobycia. Rolety zewnętrzne mają też jeszcze jedną niewątpliwą zaletę. Zasłonięte zapewniają dużą dozę prywatności, zwłaszcza jeśli nasze mieszkanie znajduje się na parterze.
Kolorystykę rolet zewnętrznych można dopasować do barwy oraz stylu budynku. Mogą pełnić funkcję dekoracyjną lub dyskretnie wtapiać się w jego ogólny wygląd. Do wyboru są rolety podtynkowe, których mechanizm można schować pod elewację oraz rolety elewacyjne (natynkowe). Wszystko zależy od efektu, którego oczekujemy. W sprzedaży dostępne są także rolety zewnętrzne wyposażone w moskitierę, która stanowi skuteczną barierę między wnętrzem domu a nieproszonymi gośćmi w postaci much czy komarów.
Roleta podtynkowa
Roleta elewacyjna
Jak ograniczyć hałas z ulicy w inny sposób? Kilka sprawdzonych rozwiązań
Choć rolety zewnętrzne są świetnym narzędziem walki z dochodzącymi z ulicy hałasami, istnieje jeszcze kilka mniej lub bardziej skutecznych sposobów na to, jak poradzić sobie z niechcianymi dźwiękami w swoim otoczeniu. Oto kilka z nich.
- Szyby dźwiękoszczelne
Jeśli jesteśmy na etapie generalnego remontu budynku lub aktualnie mamy w planach budowę, warto rozważyć montaż okien z szybami dźwiękochłonnymi. Choć wyglądają jak tradycyjne okna, posiadają wysoki współczynnik izolacji akustycznej, dzięki czemu odgłosy z zewnątrz są znacznie wytłumione. Takie szyby wyróżnia też dodatkowa zdolność do utrzymania temperatury we wnętrzu.
- Okiennice
Alternatywą dla rolet zewnętrznych może być też montaż eleganckich okiennic. Nie dość, że ciekawie się prezentują, to pozwalają zmniejszyć intensywność hałasów z zewnątrz, chronią dom i okna przed silnym wiatrem i stanowią barierę dla słońca w upalne dni.
- Tekstylia
Być może brzmi to jak żart, ale miękkie dodatki we wnętrzach potrafią skutecznie wpłynąć na zmniejszenie intensywności hałasów dochodzących z zewnątrz. Grube zasłony i firany w oknach choć w niewielkim stopniu sprawią, że w mieszkaniu będzie ciszej, a już na pewno bardziej przytulnie. Położony na podłodze dywan zminimalizuje odgłosy tupania, a ustawiony przy ścianie regał z książkami wyciszy dźwięki dochodzące z mieszkania obok. Niewątpliwą zaletą takich rozwiązań są niskie koszty.
- Rolety wewnętrzne
Czy istnieje coś takiego, jak rolety wewnętrzne tłumiące hałas? W jakimś stopniu tak. W rzeczywistości każda dodatkowa „warstwa” okna będzie miała właściwości absorbujące dźwięki z zewnątrz. Podobnie jak w przypadku grubych zasłon czy żaluzji efekt ten nie będzie jednak spektakularny.
- Podwieszane sufity
Czasami bywa tak, że źródłem natrętnego hałasu nie jest ruchliwa ulica, a mieszkający nad nami sąsiad, który lubi do późnych godzin nocnych słuchać muzyki. Jeśli zwyczajna sąsiedzka rozmowa nie pomoże, dobrym rozwiązaniem jest wykonanie podwieszanego sufitu w całym mieszkaniu lub jego części. Klasyczną konstrukcję wykonaną z płyt kartonowo-gipsowych można wypełnić warstwą izolacyjną ze styropianu lub wełny mineralnej. Efekt murowany.
Roleta elewacyjna, Na wymiar, Standard
Roleta podtynkowa, Na wymiar, Premium
Roleta elewacyjna, Z moskitierą, Na wymiar, Premium
Wybierz optymalny sposób na to, jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy
Towarzyszący nam każdego dnia hałas nie jest niczym dobrym. Choć zazwyczaj nie mamy wpływu na to, skąd pochodzi i jaka jest jego intensywność, możemy spróbować przejąć nad nim kontrolę we własnych czterech kątach. Zakup rolet zewnętrznych, niezależnie od tego, na jaki model i mechanizm działania się zdecydujemy, zagwarantuje najskuteczniejszą walkę z niechcianymi dźwiękami z zewnątrz. Oprócz tego rolety będą stanowić skuteczną barierę przed słońcem, izolację termiczną i dodatkowe zabezpieczenie domu przed złodziejami czy ciekawskimi spojrzeniami przechodniów lub sąsiadów. Choć to niemała inwestycja, komfort płynący z użytkowania rolet jest nieoceniony. Zawsze możemy też skorzystać z innych sposobów na walkę z hałasem, takich jak okiennice czy grube zasłony. Nie będą one jednak tak skuteczne.