Home office – jak urządzić domowe biuro?
Jeszcze nie tak dawno pojęcie „home office”, czyli możliwość pracy z domu lub dowolnego miejsca na Ziemi, było dla nas nieznane, nieosiągalne lub zarezerwowane tylko dla niektórych zawodów. Jednak pandemia wywróciła do góry nogami również tę sferę naszego życia i większość pracodawców zdecydowała się właśnie na model „zdalny”. Giganci oprogramowania prześcigają się z coraz to wygodniejszymi rozwiązaniami w aplikacjach, które usprawniają wypełnianie zadań i komunikowanie się z resztą zespołu. To jednak nie wszystko – oprócz dobrych rozwiązań technologicznych, powinniśmy również zadbać o przestrzeń stającą się naszym nowym, domowym biurem.
Oprócz wydajnych programów, ergonomicznych mebli czy świeżego powietrza, pracując zdalnie, musimy wziąć pod uwagę jedną z najważniejszych kwestii dotyczących pracy przy komputerze – odpowiednie światło. Może nam się to wydawać dziwne, ale od tego, jak podejdziemy do tej kwestii, w dużej mierze zależy jakość naszej pracy. Dobrze dobrane oświetlenie, umiejscowienie biurka i osłony okien mogą znacząco podwyższyć efektywność. Brak spełnienia tych warunków działa podobnie – obniża naszą koncentrację i wydajność, wpływając także na samopoczucie, a nawet doprowadzając do nieszczęśliwych wypadków.
Co powiesić na oknie w domowym biurze?
Wyobraź sobie sytuację: kupiłeś i własnoręcznie skręciłeś nowe biurko, przygotowałeś niezbędne narzędzia pracy, zaparzyłeś kawę, uruchamiasz komputer i… słońce świeci Ci prosto w monitor albo razi w oczy tak, że nic nie widzisz! Jak pracować w takiej sytuacji? Wystarczy trochę poskromić naturę – zasłaniając okna. Należy jednak pamiętać o tym, że całkowite zaciemnienie pomieszczenia nie zda tutaj egzaminu, gdyż dostęp do naturalnego światła to podstawa naszej wydajności i dobrego samopoczucia. Na jakie osłony okienne zdecydować się, aby znaleźć między tymi dwiema kwestiami kompromis?
Domowe biuro w osobnym pokoju
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi właścicielami dużego mieszkania lub domu, łatwo będzie nam zorganizować osobny pokój przeznaczony wyłącznie do pracy zdalnej. Z organizacją tej przestrzeni też nie powinno być problemu – mamy zatem pełną dowolność zarówno w umeblowaniu, jak i montażu osłon okiennych. Szukając idealnego modelu, musimy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych kwestii, takich jak widok, bliska obecność drzew, gęstość zabudowania, ekspozycję okna – w tych skierowanych na wschód pomieszczenia nagrzewają się już od samego rana, natomiast zachodnia strona również oferuje nam podniesienie temperatury we wnętrzu, utrzymanie jej do późnych godzin czy oślepiający blask po południu). Na okna w domowym biurze wybierz:
Rolety plisowane
Najlepiej sprawdzą się plisy w wersji dwukierunkowej, które pozwalają opuścić harmonijkową tkaninę z góry na dół, lub podnieść z dołu na górę, co pozwala na zasłonięcie wybranego fragmentu okna. W ten sposób możemy rozwiązać problem rażącego światła czy spojrzeń przechodniów, jednocześnie nie rezygnując z dobroci naturalnego światła. Dzięki swojemu geometrycznemu i zarazem uniwersalnemu designowi łatwo dopasują się do wnętrz nowoczesnych, skandynawskich i klasycznych.
Rolety dzień i noc
O zaletach rolet dzień i noc nie trzeba nikogo przekonywać – ich sekretem jest unikalna konstrukcja oparta na dwóch warstwach materiału o naprzemiennie ułożonych transparentnych i zaciemniających pasach. Pozwala to na swobodną regulację wpadającego do wnętrza światła poprzez ustawienie roletki w jednej z trzech pozycji: otwartej, półotwartej i zamkniętej. Przy okazji są dostępne w wielu kolorach i pasują niemal do każdego stylu.
Żaluzje aluminiowe
One zadbają o nasz wzrok jak nikt inny! Dzięki obracającym się o 180 stopni lamelkom możesz regulować ilość wpadającego światła lub je zablokować. Przy okazji żaluzje to jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Występują w wielu kolorach, niczym nie przypominają łamliwych i cienkich modeli z lat 90. i pasują do wszystkich styli – od klasycznego po retro.
Żaluzje drewniane
To jeden z naszych faworytów, gdyż istnieją badania dowodzące, że drewno wpływa bardzo pozytywnie nie tylko na nasz nastrój, lecz także koncentrację, jakość powietrza czy poziom stresu (a w pracy potrafi być nerwowo! :)). Dodatkowo możliwość swobodnej regulacji lamelek wpuszczających promienie słoneczne ułatwi pracę, a design żaluzji drewnianych wzbogaci każde skandynawskie, rustykalne czy nowoczesne wnętrza.
Domowe biuro w salonie
Jednak, co w sytuacji, gdy przechodząc na home office, mieszkamy w dwupokojowym mieszkaniu niedającym nam możliwości wydzielenia odrębnego pomieszczenia tylko na biuro? Wtedy zazwyczaj korzystamy z salonu, który także może stać się dobrym miejscem do pracy czy nauki. Jeżeli pokój dzienny daje nam możliwość wydzielenia osobnej przestrzeni na biurko pod oknem – wtedy mamy sytuację idealną. Musimy tylko wybrać odpowiednie osłony okienne. Tutaj warto kierować się zarówno stylem, w jakim wnętrze zostało urządzone, jak i aspektami praktycznymi. Żaluzje drewniane lub aluminiowe, rolety dzień i noc, plisy – te wszystkie modele sprawdzą się jako strażnik naszej koncentracji również w salonach klasycznych, nowoczesnych, skandynawskich czy vintage. Nie zapominajmy także o kolorystyce – dopasujmy odcień tkaniny do kolorów mebli czy podłóg, czyniąc ją idealnym dopełnieniem aranżacji lub jej wisienką na torcie.
Domowe biuro w sypialni
W salonie nie ma miejsca na domowe biuro i zostaje nam sypialnia? Tutaj też sobie poradzimy! Różnica jest tylko taka, że kupując osłonę okienną do pokoju, w którym śpimy, musimy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki występujące przy urządzaniu home office w salonie lub odrębnym pokoju i dodatkowo zadbać o jeszcze jeden aspekt – zdrowy sen. W mieście często jesteśmy narażeni na nadmierne oświetlenie czy świecące billboardy zakłócające nasz odpoczynek. W tym wypadku najlepiej znaleźć kompromis – każdy z podanych przez nas wcześniej modeli spełni wzorowo swoją funkcję pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rodzaj i kolor tkaniny. Ważne jest, aby roleta czy żaluzja dawała swobodę we wpuszczaniu światła dziennego, a po skończonej pracy zaciemniała pomieszczenie w stopniu, jakiego potrzebujemy, aby się wyspać.
Co najlepiej sprawdzi się w domowym biurze?
Zmiana pracy stacjonarnej na zdalną ma swoje plusy i minusy, ale rzeczywistość często odbiera nam prawo wyboru. Profesjonalne biura dbają o odpowiednie warunki i zdrowie swoich pracowników, a w domu trzeba się trochę nagłówkować, aby stworzyć przestrzeń sprzyjającą koncentracji i kreatywności. Jeśli chodzi o osłony okienne, to podstawowe zasady są dwie: muszę one dawać całkowitą kontrolę nad wpadającymi do środka promieniami słonecznymi czy światłem latarni oraz oczywiście pasować do stylu panującego w danym wnętrzu.