Producenci osłon okiennych oferują różne sposoby montażu, tak aby każdy mógł dostosować je do warunków i okien, które posiada w domu. Do wyboru są metody inwazyjne i bezinwazyjne, a każda z nich uzależniona jest od kilku różnych czynników.
Montaż z wierceniem
Różnica w obu metodach polega na jednej głównej, jednak bardzo istotnej rzeczy – wykonywaniu nawierceń pod kołki montażowe lub nie. Rolety możemy bowiem przymocować na stałe do ramy okiennej lub ściany bądź zawiesić je za pomocą specjalnych zaczepów na oknie.
Metody inwazyjne gwarantują nam pewny i bezpieczny montaż. Prawidłowo przytwierdzone osłony będą się efektownie prezentować, a wykorzystanie potencjału ich możliwości nie powinno stanowić problemu. Rolety lub żaluzje montujemy poprzez wykonanie nawierceń w odpowiednim miejscu i przymocowanie górnej szyny/rynny za pomocą wkrętów. Dodatkowymi przykręcanymi mocowaniami będą zaciski na dolną ramę przyszybową. Służą one do mocowania linek prowadzących osłonę (prowadzenie boczne) oraz zabezpieczających przed jej swobodnym opadaniem.
Nawierceń możesz dokonać w dwóch różnych miejscach – w oknie lub w ścianie. Do każdego rodzaju musisz zrobić odpowiednie pomiary – w tym celu skorzystaj z poradnika lub instrukcji montażu. Jeśli Twoje okna są często używane, zamykasz i otwierasz je kilka razy dziennie, zastanów się nad montażem ponad wnęką okienną. Podciągnięta aż do górnej rynny roleta nie będzie wadzić o uchylone skrzydło okienną.
Jeśli natomiast wiesz, że Twoje okno będzie często osłonięte od słońca lub spojrzeń z zewnątrz, wybierz montaż na ramie okiennej lub skrzydle okiennym. Roleta będzie wtedy dopasowana do wymiarów szyby i zasłoni ją całkowicie. Przymocowana do skrzydła okiennego będzie wędrować razem z oknem podczas jego obsługi. Możesz je zatem dowolnie uchylać bez obaw, że ktoś zajrzy Ci przez nie do środka.
Ten typ montażu to także bardzo bezpieczne rozwiązanie. Jeśli zależy nam na pewności, że roleta zamontowana jest naprawdę solidnie i nie spadnie podczas użytkowania, wybór powinien paść na montaż inwazyjny.
Kiedy nasza roleta będzie osłaniać duże powierzchniowo okno warto zastanowić się nad stałym montażem. Materiał, który wybierzemy może okazać się bardzo ciężki – dobrze będzie więc zabezpieczyć roletę i elementy mocujące przed oberwaniem.
Montaż bezinwazyjny
Dla osób, które nie mają umiejętności majsterkowicza, rozwiązaniem będzie montaż bezinwazyjny, który nie zniszczy ramy okiennej i jest przy okazji bardzo prosty. Bezinwazyjne wieszanie rolety odbywa się wyłącznie na skrzydle okiennym (ruchomej części okna). Nie są wykonywane wtedy żadne nawiercenia. Roleta montowana jest na dwa sposoby: przyklejana lub montowana na haczykowatych uchwytach na szczycie skrzydła.
Dodatkowymi elementami mogą być zaciski do linek przytrzymujących materiał rolety (prowadzenie boczne). One także montowane są w bezinwazyjny sposób.
W ten sposób warto montować rolety w pokojach dziecięcych i w kuchni, ponieważ tam brudzą się najczęściej. Łatwe zdejmowanie materiału rolety będzie udogodnieniem podczas ich czyszczenia.
Bezinwazyjny montaż nadaje się głównie do małych okien. Niewielka powierzchnia materiałowa nie obciąży elementów mocujących i nie wpłynie na jakość obsługi rolety lub żaluzji. Z uwagi na łatwy montaż i demontaż warto zamontować je tam, gdzie często zmieniamy dekor i styl wnętrza. Polecane także do okien drewnianych, ponieważ nie niszczą pięknej struktury ramy okiennej.
Wybór odpowiedniego montażu nie jest trudną sprawą. Pomocą okażą się nasze poradniki podpowiadające, jak kupić roletę w 5 krokach.