Zdarza się czasem tak, że po wejściu do nowego pomieszczenia można poczuć się przytłoczonym, poddenerwowanym lub wręcz przeciwnie, spokojnym i zrelaksowanym. Taką właśnie mocą dysponują kolory. Wykorzystane do stworzenia stylu i aranżacji wnętrza potrafią, bez znanych przyczyn, wywołać szeroki wachlarz emocji. Nie ma więc potrzeby tłumaczyć dlaczego tak szczególnie ważne jest odpowiednie dobranie kolorów we wnętrzu, zanim trafią one na ściany i okna mieszkania.
Jak dobierać kolory do wnętrz?
Psychologia kolorów to szeroko studiowana dziedzina, która znajduje zastosowanie zarówno w marketingu, jak i w projektowaniu wnętrz. Od wyboru dominującej w pomieszczeniu barwy zależeć będzie samopoczucie domowników, dlatego zawsze doradzamy jej wybór ze względu na przeznaczenie pokoju.
Beż w ciepłym, niemal kremowym odcieniu to kolor, który zawsze sprawdzi się w sypialni.
Sypialnia to miejsce relaksu, w którym chcesz odprężyć się po ciężkim dniu lub odciąć na chwilę od świata. Świetnie sprawdzą się tu zasłony w kolorach pomagających uspokoić i ukoić myśli. Sprzyjającymi odpoczynkowi barwami będą np. pastelowe odcienie zieleni, niebieskiego, fioletu. Odstępstwem może być kolor czerwony, kojarzony z miłością i uczuciami. Często stosowanym zabiegiem, wprowadzającym ciekawy kontrast, jest pomalowanie jednej ściany na inny kolor.
Salony i pokoje dzienne są miejscem spotkań całej rodziny oraz przyjaciół. Nie ma też co ukrywać - spędzamy w nich większość naszego wolnego czasu! Warto więc zadbać o to, by panująca we wnętrzu kolorystyka tworzyła harmonijny i przytulny klimat. Lekkie, niebieskie kolory okażą się bardzo miłym uzupełnieniem dla białych lub drewnianych żaluzji czy szarych rolet rzymskich. Jeśli jesteś wielbicielem kontrastów, designerskiego charakteru dodadzą modne dodatki w kolorze złota lub mosiądzu, np. w postali żaluzji aluminiowych. Jednobarwne kanapy warto wzbogacić poduszkami w innym kolorze w kilku odcieniach.
Następna przestrzeń to ciekawe pole do popisu! Na ogół urządza się ją w prosty i przede wszystkim łatwy do utrzymania w czystości sposób. Kuchnia to miejsce pełne ryzykownych połączeń, struktur i faktur! Aby osiągnąć bardziej klasyczną stylizację zastanów się nad odcieniem szarości lub czerni w połączeniu z bielą. Klimat ocieplisz beżowymi lub czekoladowymi roletami dzień i noc. Pamiętaj, że modne teraz drewno i cegła to elementy, które w naturalny sposób dobrze łączy się ze stonowanymi barwami.
Toaleta oraz łazienka znajdują się na ogół w niewielkich pomieszczeniach. Aby nadać im optycznie przestrzeni postaw na jasne i pastelowe kolory, które wprowadzisz do wnętrza np. za pomocą rolet plisowanych lub żaluzji aluminiowych. Warto postawić też na takie kolory jak beże, turkusy czy róże, które rozjaśnią pomieszczenie. Możesz je też ciekawie urozmaicić kontrastowymi dodatkami. Aktualnie w opozycji do nich stawia się nowoczesne, sięgające po surowość połączenie czerni i bieli.
Jak estetycznie łączyć kolory?
Łączenie kolorów to sposób na nadanie interesującego wyglądu wnętrza. Zasad jest kilka, a najpopularniejszą jest wybieranie barw, które znajdują się obok siebie w palecie barw. Jest to sprawdzone rozwiązanie, które zawsze będzie tworzyło spójną wizerunkowo aranżację.
Równie bezpiecznym sposobem będzie łączenie odcieni szarości, a więc modne od wielu sezonów biel i czerń, które wypełnią wnętrza loftów i dużych przestrzeni.
Jeśli monochromatyczność w pomieszczeniu nie stanowi problemu, warto zabawić się w cieniowanie. Jaśniejsze lub ciemniejsze odcienie wybranego koloru pomogą w stworzeniu subtelnych różnic, które dopełnią całość aranżacji wnętrza.
Bardziej odważnym pomysłem będzie połączenie kolorów leżących na przeciwko siebie w kołowej palecie barw tzw. (koło barw). Tym sposobem można otrzymać ciekawe kompozycje kolorystyczne uwydatniające kontrasty. Przykładem będą duety zieleni i czerwieni lub fioletu z żółcią.
Jednak sztuka jest wciąż sztuką, w której czasem nie warto trzymać się ściśle określonych reguł. Ciężko bowiem przewidzieć, czy przypadkiem połączenie niebieskiego i żółtego nie okaże się idealnym rozwiązaniem.