Mogłoby się wydawać, że zawieszenie zasłon i firan na pojedynczym karniszu jest trudne lub wręcz niemożliwe. W większości przypadków lepiej sprawdzi się karnisz podwójny. Załóżmy jednak, że w Twoim mieszkaniu jest już zamontowany karnisz z jednym drążkiem, a Ty chcesz powiesić na nim dwie osłony okienne. Dzięki nowoczesnym technikom i kreatywnemu podejściu do dekoracji wnętrz, uda Ci się to zrobić.
Czy można powiesić zasłony i firany na pojedynczym karniszu?
Chociaż powieszenie zasłon i firan na pojedynczym karniszu wiąże się z wieloma trudnościami, jest to możliwe. Istnieje wiele technik wieszania osłon okiennych w taki sposób, aby pomimo braku podwójnego karnisza zmieściły się one na jednym drążku bądź szynie.
Kluczowym elementem jest dobranie odpowiednich akcesoriów oraz wybór takiej techniki montażu, która zapewnia stabilność i estetyczny wygląd całej aranżacji. Warto również zastanowić się, w jakich sytuacjach kombinacja zasłon i firan sprawdzi się najlepiej.
Zastosowanie – kiedy i w jakich mieszkaniach sprawdzi się takie rozwiązanie?
Powieszenie dwóch osłon okiennych na jednym karniszu to rozwiązanie zalecane w niewielkich pomieszczeniach. W małych pokojach, gdzie przestrzeń jest mocno ograniczona, montaż pojedynczego karnisza może zaoszczędzić miejsce i sprawić, że okna będą wydawać się większe i bardziej przestronne.
Pojedynczy karnisz dużo lepiej sprawdzi się również na oknach bez podziału na skrzydła lub dużych przeszkleniach panoramicznych.
Takie rozwiązanie jest również mile widziane we wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym, gdzie kluczową rolę odgrywa prostota i elegancja. Dzięki pojedynczemu karniszowi unikniesz nadmiernego zatłoczenia przestrzeni okiennej (nawet jeśli zdecydujesz się na powieszenie na nim dwóch rodzajów osłon).
Firana i zasłona na jednym karniszu – zalety i wady
Powieszenie firan i zasłon na jednym karniszu może być atrakcyjnym rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać, że w praktyce wiąże się ono z wieloma wadami. To, czy się na nie zdecydujesz, zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych potrzeb oraz charakterystyki danego pomieszczenia.
Plusy
Połączenie dwóch osłon okiennych na pojedynczym karniszu może stworzyć elegancką kompozycję, szczególnie we wnętrzach minimalistycznych. Zasłony i firany pięknie prezentują się w duecie. Lekkie, prześwitujące firanki uzupełnione trochę grubszymi, zaciemniającymi zasłonami, to strzał w dziesiątkę.
Montaż zasłon i firan na jednej szynie pozwala również zaoszczędzić sporo miejsca, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach, gdzie nie ma wystarczająco dużo przestrzeni na umieszczenie dwóch osobnych karniszy.
Minusy
Jedną z największych wad takiego rozwiązania jest trudność w regulacji światła. Pojedynczy karnisz uniemożliwia sterowanie dwiema osłonami jednocześnie. Na środku najczęściej wieszamy lekkie firanki, a po bokach grube zasłony, których nie sposób przeciągnąć po karniszu tak, aby zaciemnić całe wnętrze. Możemy więc pokusić się o stwierdzenie, że dwie osłony na jednym karniszu będą pełnić jedynie funkcję dekoracyjną.
Jeśli zdecydujesz się na montaż firan i zasłon na jednym karniszu, musisz liczyć się również z tym, że znacznie trudniej będzie Ci wprowadzać jakiekolwiek zmiany w aranżacji okien w przyszłości, np. w przypadku wymiany tylko jednej osłony, musisz sprawdzić, czy wszystko nadal do siebie pasuje.
Jak powiesić firanki i zasłony na jednym karniszu? Wyjaśniamy krok po kroku
Aby firany i zasłony na jednym karniszu prezentowały się estetycznie, musisz odpowiednio je zamocować. Najlepszą opcją jest użycie tzw. żabek. Dlaczego? Nie dość, że nie ograniczają one przesuwania osłon po karniszu, to jeszcze maskują łączenie między materiałami.
Jak powiesić firany i zasłony na jednym karniszu za pomocą żabek? Po pierwsze, trzeba dostosować ilość żabek do szerokości tkanin. Połowę żabek należy przeznaczyć na powieszenie firan, a drugą – zasłon. Firany przypina się na środku karnisza, natomiast zasłony po jego bokach. Aby ukryć granicę obu materiałów, możesz przyczepić firany nieco dalej niż zasłony (np. podpiąć je pod 2 lub 3 żabki, na których wiszą już zasłony). Zalecamy też delikatnie zagiąć przypięte do żabek boki firany, aby tkanina ładniej się układała.
Możesz też zawiesić osłony na żabkach w inny sposób. Do każdej żabki w środkowej części karnisza przyczep firanę, a w jego bocznych częściach na co drugiej żabce niech zawisną zasłony. Następnie do wolnych żabek po bokach karnisza podepnij firany.
Nie tylko żabki
Sprawa wygląda trochę inaczej, jeśli zamiast żabek, zdecydujesz się na przelotki. Aby było Ci wygodniej, rozłóż firany na podłodze lub stole. Następnie 3 lub 4 przelotki firany połącz z ostatnimi oczkami zasłony. Teraz wystarczy tylko przełożyć drążek przez przelotki i gotowe. W podobny sposób postępuje się w przypadku szelek.
Problem pojawia się dopiero, jeśli chcesz zawiesić swoje firany i zasłony na taśmie. Oczywiście jest to możliwe, ale takie rozwiązanie nie wygląda estetycznie. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się karnisz podwójny.
Oczywiście nawet przy wyborze najlepszego sposobu mocowania osłon na pojedynczym karniszu, nie wszystkie rodzaje zasłon będą prezentowały się estetycznie. Na jakie zasłony warto się zdecydować? Polecamy modele wąskie albo takie z mocnymi marszczeniami.
Podsumowanie
Zawieszenie firan i zasłon na jednym karniszu to wyzwanie, ale możliwe do osiągnięcia dzięki odpowiednim technikom i akcesoriom. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne w niewielkich pomieszczeniach, gdzie zaoszczędza się miejsce i optycznie powiększa przestrzeń. Pomimo tego, że dwie osłony na pojedynczym karniszu mogą prezentować się bardzo elegancko, znacznie ograniczają swobodną regulację światła oraz możliwości aranżacyjne. Jeśli jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, polecamy skorzystać z tzw. żabek lub przelotek. Dzięki nim w prosty i szybki sposób zaaranżujesz swoją przestrzeń okienną.