Aranżacja minimalistycznego mieszkania powinna być bardzo dobrze przemyślana. Nie ma tam miejsca na niepotrzebne rzeczy, a te, które już się tam znajdą, muszą odgrywać swoją rolę w tworzeniu spójnej całości. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, jak postawić pierwsze kroki w urządzaniu minimalistycznego mieszkania.
Co oznacza styl minimalistyczny?
Piękno w prostocie. Tak w skrócie określilibyśmy sztukę minimalizmu. Wywodzi się ona z filozofii japońskiej, której głównymi postulatami są harmonia i równowaga. Minimalistyczne wnętrza charakteryzują się przede wszystkim ładem i porządkiem. Niektórzy określają je jako „chłodne”, „surowe” czy „ascetyczne”. Jednak wystarczy przyjrzeć im się bliżej, aby zauważyć, że minimalizm jest funkcjonalny, ponadczasowy i designerski.
W stylu minimalistycznym największy nacisk kładziony jest na funkcjonalność. Każdy z przedmiotów niesie ze sobą praktyczne zastosowanie. Dlatego w minimalistycznym wystroju na próżno szukać zbędnych dekoracji czy ozdobnych bibelotów na półkach. Podczas wybierania mebli i akcesoriów należy skupić się na ich jakości, a nie ilości. Trzeba też pamiętać, aby wszystkie elementy do siebie pasowały.
Minimalistyczne mieszkanie - kolory, kształty, materiały
Prostota w minimalistycznych wnętrzach przejawia się również w stonowanej kolorystyce. Dominują tam chłodne odcienie, które dodatkowo powiększają przestrzeń. Dobrym wyborem będą neutralne kolory ziemi, takie jak biele, beże i szarości. Oczywiście dotyczy to nie tylko ścian i podłóg, ale też mebli i pozostałych akcesoriów. Jeśli jednak Twój wystrój wydaje Ci się zbyt jednolity i mdły, możesz wybrać jeden kolor, który ożywi całe wnętrze. Kilka barwnych dodatków nie odbierze uroku minimalistycznej aranżacji.
Skoro mowa o kolorach, teraz czas na kształty. Minimalizm bazuje na geometrii. Dlatego unikaj wypukłości, zdobień czy finezyjnych wykończeń. Meble o prostych liniach i gładkich powierzchniach to strzał w dziesiątkę.
Z kolei jeśli chodzi o materiały, wybierz te pochodzenia naturalnego, jak np. drewno, szkło lub beton. Surowość materiałów idealnie wpisuje się w zamysł stylu minimalistycznego. Drewniane wykończenia, oprócz tego, że pięknie się prezentują, mogą też wprowadzić odrobinę ciepła i przytulności do minimalistycznego wnętrza.
Minimalizm pasuje niemal do każdego pomieszczenia. Pamiętaj, że to styl oparty na funkcjonalności, dlatego świetnie sprawdzi się zarówno w sypialni, salonie, jak i łazience czy kuchni.
Jak wprowadzić minimalizm w domu? Sprawdź, od czego zacząć
Skoro już wiesz, czym charakteryzuje się styl minimalistyczny, czas na kilka wskazówek dotyczących aranżacji wnętrz. Od czego zacząć wprowadzenie minimalizmu do swojego otoczenia? Skupimy się głównie na salonie, ponieważ jest to miejsce, w którym toczy się codzienne życie i z reguły spędzamy tam najwięcej czasu w ciągu dnia.
Uporządkowanie przestrzeni
Mieszkanie minimalisty oznacza komfortową przestrzeń bez zbędnych rzeczy. Dlatego zrezygnuj z niepotrzebnego wyposażenia oraz zbytecznych akcesoriów. Ograniczenie ozdób to główne wymaganie stylu minimalistycznego. Jeśli zależy Ci na konkretnych dodatkach, ważne, aby kierować się prostotą ich kształtów. Nie mogą być zbyt wymyślne. Możesz zdecydować się na abstrakcyjne plakaty lub kilka zdjęć w delikatnych ramkach, które będą doskonałą ozdobą dla jednolitych ścian.
Minimalistyczne meble
Skup się na wyborze odpowiednich mebli. Z uwagi na to, że w stylu minimalistycznym wszystko musi być idealnie dopasowane, doskonałą opcją są meble na wymiar. Dzięki temu będziesz w stanie dobrze rozplanować przestrzeń w pokoju oraz oszczędzić sporo miejsca. Postaw na funkcjonalne meble wykonane z naturalnych materiałów.
Zapewnij odpowiednie światło
Ogromną rolę w minimalistycznych wnętrzach odgrywa światło. Dlatego doskonałym wyborem są wszelkiego rodzaju lampy z żarówkami o ciepłej barwie. Zamiast centralnego oświetlenia, dużo lepszą opcją jest światło punktowe, szczególnie w miejscach, w których wykonujesz większość domowych czynności. Pamiętaj, aby wybierać lampy o prostych, geometrycznych kształtach.
Tekstylia w minimalistycznym domu? Jak najbardziej!
Nie rezygnuj z tekstyliów. Poduszki, dywany czy zasłony będą ciekawym przełamaniem zbyt surowego wnętrza. Dodadzą one ciepła i przytulności. Nie przesadź jednak z ilością kolorów i wzorów. Jeden akcent kolorystyczny wystarczy, aby ożywić utrzymane w stonowanych odcieniach pomieszczenie.
Jakie osłony okienne wybrać do minimalistycznego wnętrza?
Osłony okienne to doskonały dodatek do minimalistycznego salonu. Jest to nie tylko element dekoracyjny, ale również praktyczne akcesorium. Wspomnieliśmy już, że znaczącą rolę w pomieszczeniu odgrywa światło. Rolety, żaluzje czy zasłony pozwalają kontrolować wpadające do wnętrza promienie słoneczne według indywidualnych potrzeb mieszkańców.
Rolety plisowane
Idealnym wyborem do minimalistycznego mieszkania będą rolety plisowane. Jest to doskonały przykład osłony, która łączy w sobie estetykę i funkcjonalność. Plisy składają się w piękną harmonijkę, co stanowi ozdobę samą w sobie. Ich nowoczesna konstrukcja umożliwia zasłonięcie tylko wybranej części okna bez całkowitego zaciemnienia wnętrza.
Rolety screen
Większość modeli rolet chroni przed wysokimi temperaturami i ciekawskim wzrokiem sąsiadów, ale jednocześnie zabiera dostęp do światła dziennego i możliwość podziwiania widoków za oknem. Rolety screen pełnią funkcje zwykłych rolet, ale nie ograniczają widoczności. W dodatku wpadające przez niewielkie otwory światło nie zabarwia pomieszczenia na kolor materiału rolety. Prosty design i ogrom praktycznych właściwości to prawdziwa gratka dla zwolenników minimalizmu.
Żaluzje
To jedne z najbardziej ponadczasowych i uniwersalnych osłon okiennych, więc znakomicie sprawdzą się w minimalistycznym mieszkaniu. Ich lamele obracają się wokół własnej osi, dzięki czemu możesz kontrolować nie tylko ilość, ale również kąt wpadających do wnętrza promieni słonecznych. Wspomnieliśmy już, że w stylu minimalistycznym mile widziane są naturalne materiały, dlatego do salonu polecamy żaluzje wykonane z drewna lub bambusa.
Zasłony
Jeśli chcesz stworzyć przytulną atmosferę w swoim minimalistycznym wnętrzu, postaw na zasłony. Są one dostępne w trzech opcjach o różnym stopniu przejrzystości materiału oraz wielu wersjach kolorystycznych. Możesz wybrać zasłony transparentne, przyciemniające lub zaciemniające w stonowanych lub bardziej odważnych odcieniach. Staraj się unikać wielokolorowych i wzorzystych tkanin. Takie rozwiązanie kłóci się bowiem z ideą minimalizmu.
Podsumowanie
Minimalistyczny styl króluje w nowoczesnych wnętrzach. Możesz osiągnąć minimalizm w domu dzięki stonowanej kolorystyce, prostym meblom, a także znikomej ilości dodatków. Jeśli chcesz urządzić swoje mieszkanie zgodnie z zasadami minimalizmu, zrezygnuj ze zbędnych elementów, w tym niepotrzebnych akcesoriów oraz nie wprowadzaj wielu kolorów, wzorów i tekstur. Niech w Twoim wnętrzu dominują kolory ziemi, geometryczne kształty i naturalne materiały. Kieruj się tymi zasadami również przy wyborze osłon okiennych. Doskonałym rozwiązaniem będą rolety plisowane, rolety screen, żaluzje drewniane lub bambusowe oraz jednokolorowe zasłony.