Jak zabezpieczyć okno przed kotem?

Co zrobić, jeżeli mamy w domu włochatego współlokatora, który ucieka na zewnątrz, gdy tylko zobaczy za oknem ptaka lub fruwające na wietrze liście? Przeczytaj poniżej, jak przygotować mieszkanie, aby było bezpieczne dla kota.

Na zewnątrz robi się już coraz cieplej. Pora więc wpuścić do domu trochę promieni słonecznych i konkretną dawkę świeżego powietrza. Proste, prawda? Nie dla właścicieli mruczków, którzy już teraz powinni pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć okno dla kota. Należy pamiętać o jednym: prawdopodobieństwo, że nasz pupil wypadnie, jest naprawdę duże! Mamy kilka pomysłów, jak temu zapobiec!

Osłona okienna zabezpieczająca przed ucieczką zwierząt

Dlaczego należy zabezpieczyć okna przed kotem?

Każdy rozsądny i odpowiedzialny właściciel czworonoga powinien jeszcze przed sezonem zabezpieczyć okna przed kotami. Dlaczego? Są one z natury myśliwymi. Niezbyt obchodzi je, jak wysoko się znajdują oraz co czyha na nie za oknem: jeśli zauważą ptaka, wiewiórkę, a nawet kilka liści wiejących na wietrze, będą je ścigać, zanim się zorientujemy. I nieszczęście gotowe!

Mieszkając w bloku, często nie mamy możliwości wypuszczenia naszego futrzaka na zewnątrz, a ich pierwotny instynkt każe im wykorzystywać nawet najmniejszą nieuwagę jako szansę ucieczki. Niebezpieczeństwo stanowią nie tylko otwarte, lecz także uchylone okna, przez które zwierzak może próbować się wydostać. To może skutkować zaklinowaniem lub – co gorsza – wypadnięciem.

Mimo silnie rozwiniętej równowagi zdarza się naszym mruczkom ją stracić… Na metalowym lub plastikowym parapecie czy balkonowej barierce nie będą miały szans na to, aby przytrzymać się pazurami. Co prawda potrafią one obrócić się podczas lotu i spaść na przysłowiowe cztery łapy, ale upadek z dużej wysokości może wiązać się z poważnymi kontuzjami kończyn, a nawet śmiercią.

Jak zabezpieczyć okno przed kotem?

Jak możemy zapobiec takim niebezpiecznym sytuacjom i jednocześnie zapewnić zwierzakowi dostęp do świeżego powietrza oraz jego ulubionej rozrywki, jaką jest obserwowanie wszystkiego, co dzieje się na zewnątrz? Aby zabezpieczyć okna dla kota (również te dachowe!) należy postawić na montaż moskitiery, najlepiej tej ze wzmocnioną siatką z włókna węglowego, która pozwoli mu podziwiać otoczenie bez ryzyka, że zrobi sobie krzywdę lub ucieknie.

Siatka na okno dla kota to gwarancja nie tylko jego bezpieczeństwa, lecz także naszego świętego spokoju. Nie mamy na myśli wyłącznie braku obaw o to, że futrzakowi stanie się krzywda… Moskitiera okienna czy balkonowa ochroni nas także przed uciążliwymi komarami, muchami czy pszczołami, zapewniając nam przy tym spokojne wieczory bez nieproszonych gości i ich irytującego brzęczenia.

Moskitiera okienna uniemożliwiająca ucieczkę naszych pupili

Jaką siatkę wybrać, aby zabezpieczyć okno dla kota?

Jaką wybrać siatkę na okno, aby zabezpieczyć je przed kotem? Koniecznie musi to być moskitiera ramkowa. Modele magnetyczne czy rolowane nie zdadzą tutaj egzaminu – choć nasz pupil może być niewielkich rozmiarów, bez problemu poradzi sobie z delikatną tkaniną, opierając się o nią, czy próbując schwytać biegającego po zewnętrznym parapecie ptaka. Warto postawić na specjalną, wzmocnioną siatkę, której nie będzie on w stanie przegryźć czy rozerwać pazurami nawet podczas wspinaczki.

Moskitierę ramkową, która zabezpieczy nasze okno przed kotem, montujemy bezpośrednio do ramy okiennej. Specjalne metalowe uchwyty zapobiegają jej wypadnięciu, zahaczając się o wnętrze ramy okna. Każdy z nich przykręcany jest do wewnętrznej strony produktu za pomocą specjalnej śruby. Istotnym plusem jest jej bardzo łatwy demontaż – pozwala to w szybki sposób zdjąć siatkę, umyć okna i błyskawicznie umieścić ją ponownie. Aluminiowe profile gwarantują odporność na wygięcia, wysokie temperatury czy złe warunki atmosferyczne.

Moskitiera ramkowa na wymiar

Moskitiera ramkowa, Na wymiar

WYBIERZ
Moskitiera ramkowa gotowa

Moskitiera ramkowa, Gotowa

WYBIERZ

Zabezpieczenie drzwi balkonowych przed kotem

Z zabezpieczeniem drzwi balkonowych dla kota jest nieco trudniej – ze względu na ich większą powierzchnię. Tutaj najlepiej postawić na moskitierę drzwiową na zawiasach lub moskitierę przesuwną z wytrzymałego aluminium i wzmocnionej siatki z włókna węglowego, co pozwoli dokładnie dopasować ją do warunków i wyeliminować potencjalne zagrożenie.

Czym kierować się w wyborze siatki zabezpieczającej balkon dla kota?

Wytrzymałością – zarówno na próby kocich ucieczek, drapanie czy gryzienie, jak i złe warunki atmosferyczne.

Łatwością montażu – moskitiera balkonowa nie powinna przeszkadzać w korzystaniu z balkonu czy tarasu i jednocześnie być łatwa w montażu oraz demontażu.

Estetyką – pamiętajmy, że możemy wybrać kolor zarówno ramki moskitiery drzwiowej, jak i samej siatki tak, aby jej montaż nie psuł całej aranżacji wnętrza. Podpowiemy tylko, że ciemniejsze odcienie łatwiej komponują się z widokiem na zewnątrz, przez co są mniej widoczne niż na przykład modele białe.

Jeżeli zdecydujemy się jednak na więcej swobody dla naszego kota, warto zamontować także drzwiczki dla zwierząt , które ułatwią mu wychodzenie do ogrodu bez naszej pomocy.

Moskitiera drzwiowa na zawiasach

Moskitiera na zawiasach, Gotowa

WYBIERZ
Moskitiera drzwiowa przesuwna na wymiar

Moskitiera przesuwna, Na wymiar

WYBIERZ
Drzwi dla zwierząt do moskitiery

Drzwiczki dla zwierząt

WYBIERZ

Jak przygotować mieszkanie dla kota?

Bezpieczeństwo domowników to sprawa priorytetowa i dotyczy także zwierząt! Każdy, kto choć raz przebywał w domu z kotami, wie, jakimi urwisami potrafią być… Interesuje je niemal wszystko – od odgłosów po zapachy. I choć podobno posiadają aż dziewięć żyć, warto zadbać o ich bezpieczeństwo (i swój spokój) oraz komfort pod każdym względem.

Oprócz podstawowych rzeczy, takich jak kuweta, posłanie, drapaki czy zabawki należy pomyśleć o:

  • zabezpieczeniu cennych przedmiotów, ponieważ koty kochają chodzić po meblach i przy okazji (oczywiście niespecjalnie!) strącać to, co się tam znajduje,
  • zakryciu wystających kabli, które są dla ciekawskiego kota bardzo niebezpieczne,
  • sprawdzeniu, czy roślinność w domu nie jest trująca dla naszego pupila.