O czym należy pamiętać, wybierając rolety plisowane?
Rolety plisowane wiodą prym na rynku dekoratorskim od kilku sezonów i chyba nie zamierzają odpuszczać. Nic dziwnego – w końcu ich geometryczny design nie tylko przyciąga wzrok i tworzy estetyczną aranżację okienną, lecz także doskonale chroni przed mocnymi promieniami słonecznymi i spojrzeniami wścibskich sąsiadów. Co warto wiedzieć o plisach, zanim zdecydujemy się na ich zakup?
Rolety plisowane sprawdzają się zarówno w warunkach domowych, jak i biurowych, gdyż pasują do niemal każdego stylu aranżacyjnego. Pełnią jednocześnie dwie funkcje – dekoracyjną i ochronną. Od klasycznych modeli rolet różnią się brakiem rury nawojowej. Tkanina umieszczona jest między dwoma bocznymi listwami i składa się w estetyczną harmonijkę. Warto zaznaczyć, że przy zakupie możesz wybrać między dwiema opcjami sterowania – jednokierunkowym lub dwukierunkowym. Ten drugi pozwala poruszać plisą po całej powierzchni okna, a co za tym idzie, zasłonić całe lub tylko wybrany jego fragment. Dzięki temu szybko rozwiązuje się problem słońca świecącego prosto w komputer czy mocnego oświetlenia miejskiego. Pisy występują w trzech wersjach przepuszczalności światła: transparentnej, przyciemniającej i zaciemniającej.
Montaż rolet plisowanych – od czego zacząć?
Zanim zdecydujemy się na zakup rolet plisowanych, musimy przyjrzeć się rodzajom ich mocowania. W przypadku tych osłon okiennych w wersji standardowej mamy dwie opcje montażu: inwazyjną do listwy przyszybowej lub bezinwazyjną do skrzydła okiennego. Jeśli jednak nasz budżet pozwala nam na wybór plisy premium, do wymienionych już sposobów dołączają: przyklejenie za pomocą taśmy do listwy przyszybowej, przykręcenie do skrzydła okiennego lub ściany.
Decydując się na jeden z nich, pierwszym (i najważniejszym) krokiem jest zmierzenie naszego okna ŚCIŚLE według instrukcji dedykowanej plisie w wersji standardowej lub plisie w wersji premium.
Sposoby montażu rolet plisowanych – który wybrać?
Poniżej wyjaśnimy, czym różnią się sposoby montażu plis:
• inwazyjny do listwy przyszybowej - ta opcja pozwala całkowicie zasłonić szybę dzięki przywierceniu za pomocą specjalnych wkrętów. Plisa porusza się wraz z otwieraniem/zamykaniem okna.
• bezinwazyjny do listwy przyszybowej - całkowite zasłonięcie szyby bez wiercenia? Tutaj wystarczy tylko specjalna taśma klejąca. Plisa porusza się wraz z oknem.
• inwazyjny do skrzydła okiennego – chcesz zasłonić zarówno szybę, jak i ramę okna? Zamontuj plisę do skrzydła za pomocą wiertarki i wkrętów. Ten sposób sprawdza się w sytuacjach, gdy rama jest niewielka. Roleta porusza się razem z oknem.
• bezinwazyjny do skrzydła okiennego – opcja pozwalająca zasłonić szybę i ramę bez potrzeby wiercenia. Plisę mocuje się za pomocą listwy z zaczepami, które zahacza się o górną krawędź skrzydła (max. grubość skrzydła to 20 mm). Roleta porusza się wraz z oknem.
• inwazyjnie do ściany – ten rodzaj montażu pozwala zasłonić nie tylko szybę i ramę, lecz także wnękę. Plisę mocuje się do ściany lub sufitu za pomocą wkrętów. Plisa jest nieruchoma i nie porusza się ze skrzydłem okiennym.
Bezinwazyjny montaż plis – dlaczego warto?
Poprawne zamontowanie rolety plisowanej to klucz do jej prawidłowego i długoletniego funkcjonowania. Dla osób, które nie chcą niszczyć ścian czy stolarki okiennej idealnym rozwiązaniem będzie montaż bezinwazyjny. Polega on w tym przypadku na tym, że plisa jest przyklejana do ramy okiennej lub nakładana bezpośrednio na ruchomą część okna, bez potrzeby wykonywania nawierceń.
Ten sposób montażu rolety plisowanej sprawdzi się wszędzie tam, gdzie roleta szybko się brudzi i trzeba ją często czyścić. Mowa tu np. o pokoju dziecięcym lub kuchni, w której rozchodzą się apetyczne zapachy, ale i tłuszcz wnikający w tkaninę. Plisy bezinwazyjne warto też zamontować w wynajmowanych pokojach, mieszkaniach czy domach, gdzie nie możemy pozwolić sobie na ingerencję w strukturę okna czy ścian. To bezpieczne rozwiązanie dla osób lubiących częste zmiany – szybki i prosty demontaż pozwala zmieniać kolor lub model osłony okiennej nawet co tydzień.
Jak zamontować plisy w sposób bezinwazyjny w kilku krokach?
Przed rozpoczęciem montażu plis należy dokładnie umyć szyby i ramę ciepłą wodą z niewielką ilością detergentu oraz zebrać nadmiar wody. Jeżeli zdecydowałeś się na opcję przyklejaną, nie zapomnij o odtłuszczeniu powierzchni np. ściereczką z acetonem i wysuszeniu skrzydła okiennego. Następnie przygotuj miarkę, która pomoże Ci zamontować roletę dokładnie tam, gdzie tego potrzebujesz.
W paczce, która przyszła do Ciebie, oprócz plisy znajdziesz także wszelkie niezbędne sprzęty (taśmy lub specjalne haczyki), aby szybko i sprawnie przeprowadzić montaż.
Montaż krok po kroku:
- Zmierz szerokość plisy.
- Na ramie okna odznacz szerokość plisy.
- Ostrożnie odwiąż sznurki, którymi opleciona jest plisa i dopasuj ich ustawienie (sznurki powinny być położone w równej odległości od siebie).
- Przymocuj uchwyty sterujące.
- Jeżeli wybrałeś opcję przyklejaną, oderwij nieklejącą się część taśmy, a następnie przyklej roletę w wyznaczonym miejscu.
- Jeśli wybrałeś roletę montowaną za pomocą zaczepów, połącz ze sobą ich elementy (powinny być 4).
- Załóż haczyki na górnej i dolnej krawędzi skrzydła.
- Wsuń sznurki do oczek haczyków i wyreguluj naciąg sznurka poprzez pokrętło w taki sposób, żeby plisy przesuwały się swobodnie, ale nie zsuwały samoczynnie.
- Usuń nadmiar sznurków.