Najważniejsze to czuć się komfortowo w swoim „gniazdku”. Dlatego tak istotna jest wiedza o tym, jak skutecznie zatrzymać ciepło w domu bez dużego uszczerbku na naszym domowym budżecie i bez konieczności owijania się w koce lub zakładania grubych, zimowych swetrów.
Temperatura w mieszkaniu – jak zmienia się w ciągu roku?
Istnieje wiele wytycznych dotyczących optymalnych warunków do funkcjonowania człowieka. Jednym z nich jest właściwa temperatura pokojowa. Powinna ona wynosić ok. 20oC, choć wiele zależy od indywidualnych preferencji. Nie zawsze jednak łatwo to osiągnąć. O ile latem temperatura sięga zenitu i trudno uciec od męczących upałów, to sezon jesienno-zimowy wymaga od nas korzystania z ogrzewania.
Temperatura pokojowa ma istotne znaczenie dla naszego samopoczucia. W przypadku pomieszczeń, w których jest zbyt gorąco, organizm przegrzewa się i szybciej traci energię. Z kolei kiedy temperatura w mieszkaniu diametralnie spada, wzrasta ciśnienie krwi i w ten sposób organizm również pozbywa się zapasów energii. Może to skutkować ciągłym zmęczeniem, osłabieniem odporności czy innymi problemami zdrowotnymi.
Sezon grzewczy w Polsce rozpoczyna się zwykle we wrześniu lub październiku i trwa do kwietnia lub nawet maja. Zależy to głównie od warunków pogodowych. Gdy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura powietrza spada poniżej 10oC, zarządcy budynków decydują się na uruchomienie ogrzewania.
Trzeba mieć na uwadze również fakt, że jedne domy wychładzają się szybciej, a inne wolniej. Jest to uwarunkowane przede wszystkim grubością ścian, ociepleniem budynku, a także ekspozycją okien na słońce.
Dlaczego warto zatrzymać ciepło w domu na dłużej?
Nawet nowoczesne technologie grzewcze mogą okazać się nieskuteczne, jeśli z naszego domu będzie wciąż uciekać ciepło. Aby uchronić się przed zbyt niską temperaturą pokojową w sezonie jesienno-zimowym, warto zacząć działać już pod koniec lata, kiedy mieszkania są jeszcze nagrzane. Nie zapominajmy jednak o utrzymaniu ciepła w domu również w trakcie trwającego sezonu grzewczego.
Dlaczego jest to aż tak istotne? Przede wszystkim ze względu na wspomniany wcześniej komfort termiczny, czyli stan optymalny dla naszego organizmu. Życie w niedogrzanym mieszkaniu jest niebezpieczne np. dla osób z chorobami układu oddechowego i krwionośnego.
Ponadto w wychłodzonych pomieszczeniach wzrasta ryzyko zawilgocenia i zagrzybienia ścian. Nadmiar wilgoci stanowi nie tylko zagrożenie dla zdrowia człowieka, ale w długoterminowym rezultacie prowadzi do uszkodzenia budynku.
Kolejną sprawą są oszczędności. Koszty ogrzewania stanowią największy procent wydatków związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Zatrzymanie ciepła w mieszkaniu to jeden z najlepszych sposobów na obniżenie wysokich rachunków.
Jak utrzymać ciepło w domu? Rolety zewnętrzne to strzał w dziesiątkę
Niezależnie od tego, czy jesteś w trakcie budowy domu lub remontu, nigdy nie jest za późno, aby zadbać o odpowiednią izolację termiczną. Jak powszechnie wiadomo, większość ciepła ucieka przez okna i drzwi. Jeśli chcemy spowolnić lub całkowicie ograniczyć straty cieplne, warto rozważyć montaż rolet zewnętrznych.
Rolety zewnętrzne mają wiele zalet. Stoją na straży prywatności domowników, stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem, tłumią hałas, urozmaicają elewację budynku, a także mają właściwości termoizolacyjne. Zimą chronią przed utratą ciepła, natomiast latem – przed wysokimi temperaturami i nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń.
Pancerze rolet zewnętrznych wykonane są z wysokiej jakości aluminium lub tworzywa PVC. Oba materiały są bardzo dobrymi izolatorami termicznymi, które pomagają utrzymać ciepło w domu nie tylko podczas mroźnej zimy, ale również jesienią i wiosną. Niektóre rolety są wypełnione pianką poliuretanową, co stanowi dodatkową barierę dla chłodu.
Dlatego montaż rolet zewnętrznych ma wpływ nie tylko na oszczędności, ale i komfort życia – dzięki nim będziesz w stanie zachować optymalną temperaturę pokojową o każdej porze roku.
Inne sposoby na utrzymanie ciepła w domu
Montaż rolet zewnętrznych to nie jedyne rozwiązanie. Jak utrzymać ciepło w domu w inny sposób? Przetestuj wszystkie przedstawione poniżej metody, a sezon jesienno-zimowy już nie będzie kojarzył Ci się z wychłodzonym mieszkaniem.
Zadbaj o szczelność okien i drzwi
Tak jak wspominaliśmy, większość ciepła ucieka przez okna i drzwi. Dlatego tak ważne jest zadbanie o to, aby były one odpowiednio uszczelnione. Przyłóż dłoń do ramy okiennej i sprawdź, czy czujesz zimny podmuch wiatru. Jeśli tak, to znak, że najwyższy czas zainwestować w dobry uszczelniacz. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które zażegnają ten problem. Sam proces uszczelniania okien i drzwi jest niezwykle prosty, więc na pewno sobie poradzisz.
Zawieś grube zasłony
Dobrym rozwiązaniem na to, jak zatrzymać ciepło w domu, jest również zawieszenie grubych zasłon, które nie przepuszczą chłodu do Twojego wnętrza ani nie pozwolą uciec ciepłu na zewnątrz. Pamiętaj jednak, aby odsłaniać je w ciągu dnia. Wpadające do pomieszczenia promienie słoneczne mogą nieco je ogrzać. Gdy słońce tylko schowa się za horyzontem, zasłoń okna, by utrzymać jak najwięcej ciepła w środku. Zasłony nie tylko ograniczą straty cieplne, ale także wprowadzą do Twojego wnętrza przytulny klimat.
Nie zasłaniaj kaloryferów
Przygotuj swoje kaloryfery na jesień i zimę. Jak to zrobić? Przede wszystkim wyczyść je z kurzu oraz dokonaj odpowietrzenia. Grzejników nie powinno się zasłaniać meblami, firanami, zasłonami ani suszyć na nich ręczników. Zrezygnuj też z dekoracyjnych osłon. Najlepiej, aby najbliższa przestrzeń wokół kaloryferów była pusta i nie ograniczała rozprowadzania ciepła.
Korzystaj z systemów regulacji temperatury
Aby mieć kontrolę nad temperaturą pokojową, warto zainwestować w urządzenia do jej automatycznej regulacji. Są to m.in. zawory lub głowice termostatyczne, które montuje się na kaloryferach. Na rynku dostępne są zarówno urządzenia manualne, jak i elektroniczne. Dzięki temu będziesz w stanie dostosować temperaturę bardzo precyzyjnie, podnosić i obniżać ją według własnych potrzeb, a tym samym zoptymalizować zużycie energii.
Podsumowanie
Aby zapobiec ucieczce ciepła z naszych domów, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim zadbaj o szczelność okien i drzwi oraz nie zasłaniaj kaloryferów w trakcie sezonu grzewczego. Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad temperaturą panującą w pomieszczeniu, zainstaluj na grzejnikach głowice termostatyczne. Dobrym rozwiązaniem jest również zawieszenie zasłon oraz montaż rolet zewnętrznych, które charakteryzują się znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi. Dzięki temu zadbasz nie tylko o komfort cieplny w swoim domu, ale również zaoszczędzisz na ogrzewaniu.