W pierwszej kolejności należy obliczyć powierzchnię pancerza. Aby uzyskać wynik, należy do rozmiaru szerokości rolety dodać 0,2 m (jest to zapas, który znajduje się pod naprożem rolety) i pomnożyć przez wysokość rolety zewnętrznej.
Powierzchnia pancerza rolety w m2 = wysokość x (szerokość + 0,2 m)
Przykładowo: roleta ma wysokość 1,9 m i szerokość 1,3 m
1,9 m x (1,3 m +0,2 m) = 2,85 m²
Powierzchnia pancerza rolety wynosi 2,85 m² Po uzyskaniu powierzchni, należy obliczyć ciężar pancerza. Określić go można na podstawie materiału, z jakiego został wykonany.
Waga pancerza = powierzchnia x ciężar materiału na m²
Poniżej znajdują się szacunkowe masy różnych materiałów według m²:
- ✓ pancerz PCV - 6 kg/m2
- ✓ pancerz aluminiowy - 5 kg/m2
- ✓ pancerz drewniany - 10 kg/m2
- ✓ pancerz stalowy - 12 kg/m2
Przykładowo: pancerz o powierzchni 2,85 m² wykonany z PVC 2,85 x 6= 17,1 (kg)
Z obliczeń wynika, że pancerz przykładowej rolety waży ok. 17 kg.
Jaką moc silnika wybrać do rolety zewnętrznej?
Znając wagę pancerza, można dobrać odpowiedni silnik do rolety. Moc jest wyrażona w metrach Newtona (Nm). Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące minimalnej mocy silnika w zależności od maksymalnej masy pancerza:
- ✓ waga poniżej 30 kg: 15 Nm
- ✓ waga od 30 do 50 kg: 30 Nm
- ✓ waga od 50 do 100 kg: 45 Nm (do 80 kg) do 50 Nm
- ✓ waga od 100 do 140 kg: 80 Nm
- ✓ waga od 140 kg do 180 kg: 100 Nm
- ✓ waga od 180 kg do 220 kg: 120 Nm
Jak sterować silnikiem?
Chcąc mieć pewność, że silnik będzie pasował do rolety, ważne jest, by dobrać nie tylko odpowiednią moc silnika, ale też jego typ. Należy zastanowić się, jaki sposób otwierania rolety będzie najbardziej odpowiedni. Dla wielu osób najwygodniejsze będzie sterowanie za pomocą pilota (zdalne; pod jeden pilot może być podłączone kilka urządzeń). Typ radiowy pozwala podnieść lub opuścić rolety z dowolnego miejsca w domu.
Drugą możliwością jest sterowanie za pomocą włącznika umieszczonego w ścianie. Idealnie nada się do rolet pełniących funkcję drzwi. Doskonale sprawdzi się także w przypadku rolety osłaniającej witrynę sklepową. Rolety sterowane za pomocą silnika mechanicznego lepiej chronią przed próbą włamania do wnętrza, ponieważ silnik blokuje możliwość ręcznego poniesienia pancerza z zewnątrz. Jeśli chciałbyś połączyć oba sposoby otwierania (otwieranie za pomocą włącznika bądź pilota, nie rezygnując z możliwości otwierania manualnego), możesz zdecydować się na silnik z funkcją otwierania awaryjnego. Jest to funkcja przydatna np. w przypadku czasowego braku dostępu do prądu.
Niezależnie od tego, na jaki silnik do rolety zewnętrznej i sposób sterowania padnie wybór, podłączenie silnika nie powinno stanowić trudności. Jednak, by mieć pewność, że urządzenie będzie działać prawidłowo oraz zachować gwarancje, należy skorzystać z usług elektryka lub zamówić rolety z usługą montażu.