Kiedy zasłony to najlepsza dekoracja?
W teorii aranżacja okna nie jest trudnym zadaniem. W praktyce rzecz ma się zupełnie inaczej. Czasy, w których osłony okienne służyły wyłącznie do zablokowania słońca, dawno minęły. Teraz stronę praktyczną stawiamy na równi z estetyczną. Zależy nam bowiem na spójnej aranżacji oraz funkcjonalności. Obydwa te założenia spełniają zasłony. Ciekawostką jest fakt, że wiedziała o tym już sama Kleopatra, która kazała wieszać w swoich oknach ozdobne materiały. Decydując się na zasłony, zyskujemy:
- ✓ przytulność we wnętrzu,
- ✓ większe wyciszenie,
- ✓ ochronę przed wysokimi temperaturami,
- ✓ prywatność.
Zasłony są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych i różnych rodzajach tkanin. Jednokolorowe, wzorzyste, aksamitne, welurowe, żakardowe, lniane, szyfonowe – producenci tych osłon okiennych rozpieszczają nas możliwościami, jednocześnie przyprawiając o zawroty głowy. Dodatkowo można spośród nich wybierać te, które spełniają nasze wymagania pod względem przepuszczalności światła (transparentne, przyciemniające, zaciemniające). Zazwyczaj decyduje o nich gramatura materiału. Mnogość zdobień i sposobów upinania zasłon stwarza wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne.
Jeśli chodzi o montaż zasłon, to możemy wybrać między szyną umieszczoną przy suficie a karniszem na ścianie. Kiedy zdecydować się na karnisz? Jaką długość wybrać i czy zależy to od rodzaju tkaniny? Poniżej kilka wskazówek.
Kiedy wybrać karnisz na okno?
Jeśli zastanawiasz się, czy postawić na karnisz, czy na szynę z PVC, zasada jest bardzo prosta. To drugie rozwiązanie dedykowane jest niewielkim wnętrzom, w których są bardzo wysokie okna lub duże parapety. Wówczas brak miejsca nad oknem nie jest przeszkodą, gdyż szynę umieszcza się bezpośrednio na suficie w dowolnym miejscu. Nie zajmuje ona dużo miejsca oraz nie obniża poziomu zawieszonych zasłon, co jest bardzo istotne w niższych pomieszczeniach. Jej minimalistyczny i jednocześnie uniwersalny design wtapia się w otoczenie, sprawiając, że to zasłona jest w centrum uwagi. Sprawdzi się we wnętrzach skandynawskich, nowoczesnych i minimalistycznych.
Inaczej wygląda sprawa z karniszem, który jeśli nie ma ku temu przeciwskazań architektonicznych, umieszczany jest tuż nad wnęką okienną. Stworzony jest raczej do przestronnych pomieszczeń, gdzie jego montaż nie przytłoczy wnętrza i nie zmniejszy go optycznie. W odróżnieniu od wcześniej omawianej szyny jest on widocznym elementem wystroju, często bardzo ozdobnym. Jego konstrukcja jest bardzo prosta – składa się z pojedynczego lub podwójnego drążka osadzonego na wspornikach. Powinien być dobrany przede wszystkim do kolorystyki i stylu, w jakim zaaranżowany jest dany pokój. Najczęściej spotykanymi modelami są te wykonane z metalu (które świetnie sprawdzą się we wnętrzach klasycznych czy glamour) lub drewna (będące idealnym uzupełnieniem aranżacji rustykalnych czy vintage). Są one dostępne w wielu kolorach i wzorach, dlatego łatwo dobrać je do niemal każdego stylu.
Kiedy wybrać karnisz na całą ścianę?
Zastanawiasz się, czy wybrać karnisz na okno, czy na całą ścianę? Śpieszymy z podpowiedzią. Pierwszą kwestią, którą trzeba dobrze przemyśleć podczas wyboru idealnego modelu, jest właśnie jego długość. Powinna być ona dopasowana do wielkości nie tylko przeszklenia, lecz całej wnęki. Zasada, jaką zazwyczaj się przyjmuje, mówi, że powinien być on o 40 cm dłuższy niż rama okienna. Wpływa to zarówno na praktyczność, jak i estetykę całej aranżacji. Do pojedynczych, niewielkich okien zazwyczaj wybiera się krótkie drążki (nieprzekraczające 1,5-2 m). Z kolei na przykład do okien z drzwiami balkonowymi będą pasować znacznie większe rozmiary. Niektóre z nich mogą mieć nawet 3 metry – te modele będą potrzebowały dodatkowych wsporników.
Warto na etapie zakupu zdecydować, czy będziemy potrzebować pojedynczego, czy podwójnego karnisza. Pierwsza opcja dedykowana jest aranżacjom, w których będzie występować tylko jedna tkanina. W przypadku, gdy zechcemy połączyć zwiewne firany z zaciemniającymi zasłonami, niezbędne będą dwa drążki. Znacznie ułatwi to operowanie materiałami i wpłynie na estetykę dekoracji. Warto pamiętać o tym, że nie zawsze trzeba zamawiać bardzo długie modele, tylko wystarczy połączyć ze sobą dwa krótsze.
Jak dobrać karnisz do rodzaju zasłon?
Wraz z długością drążka karnisza rośnie jego średnica. To również bardzo ważny aspekt przy zakupie idealnego modelu, ponieważ krótsze są zazwyczaj także cieńsze (zwykle jest to około 16 mm) i doskonale będą współgrać z firankami czy lekkimi zasłonami. Jeśli jednak naszym celem jest maksymalne odcięcie się od świata zewnętrznego i zdecydowaliśmy się na grube tkaniny zaciemniające, będziemy potrzebować karnisza o większej średnicy, jak np. 19 czy 25 mm w zależności od ciężkości materiału.
Niezależnie od tego, czy postawisz na karnisz na okno, czy na całą ścianę, musisz dopasować jego styl do aranżacji całego wnętrza. Jeśli Twój salon urządzony jest w klimacie skandynawskim, nie wybieraj ozdobnych zatyczek przypominających ornamenty czy motywy roślinne. Postaw na prostotę i estetykę. Jeśli jednak szukasz idealnego karnisza drążkowego lub szynowego dla aksamitnych zasłon do salonu w nurcie glamour czy klasycznym, możesz zaszaleć z dekoracyjnością drążka. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej łatwo będzie dopasować je także pod kątem barwy. Tutaj też należy zwrócić uwagę na spójną koncepcję.