Markiza na balkonie w bloku – czy i kiedy można ją założyć?

Marzysz o montażu markizy na balkonie w bloku, ale nie wiesz jak się to do tego zabrać? Czy musisz wynajmować złotą rączkę? Czy niezbędne jest pozwolenie na budowę od wspólnoty mieszkaniowej lub właściciela budynku? Jaką markizę wybrać? Podpowiadamy.

Markiza na balkonie a pozwolenie na budowę

Kiedy nadchodzi lato, wszyscy szukamy sprawdzonych sposobów na ochronę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Jednocześnie coraz częściej korzystamy z uroków, jakie dają nam balkony czy tarasy. Jeszcze przed sezonem wielu z nas aranżuje te miejsca tak, aby stały się naturalnym przedłużeniem mieszkania, kiedy ciepłe dni w końcu nadejdą. Relaks z książką, leniwe śniadanie czy romantyczna kolacja mogą być jednak zakłócone przez palące słońce albo niespodziewany deszcz. Tutaj z pomocą przychodzi montaż markiz tarasowych, ale czy ta inwestycja jest legalna?

Teoretycznie montaż markizy na balkonie w bloku nie wymaga specjalnego pozwolenia na budowę. Proces ten nie jest bowiem sprecyzowany przez prawo w sposób oczywisty, więc wszystko zależy tak naprawdę od jego interpretacji. Tę kwestię reguluje w dużej mierze art. 29 ust. 2 pkt 15 Prawa budowlanego, który mówi: „Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywania robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych na obiektach budowlanych”. Zapis jest ten jednak dość niedokładny, choć zazwyczaj markizy tarasowe uznawane są właśnie za urządzenia niewymagające oficjalnych zgód.

Drugim zapisem regulującym montaż markiz na balkonie w bloku jest art. 30 ust. 2 pkt 15 Prawa budowlanego, który mówi, że montaż urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych wymaga zgłoszenia robót budowalnych. Przez niejasne sformułowania można narobić sobie kłopotów, dlatego zanim przystąpimy do instalacji, warto skonsultować się z lokalną administracją architektoniczno-budowlaną. Ten organ ma obowiązek wydania decyzji o zasadności zgłoszenia przeprowadzanych prac. Jeśli mimo twierdzącej odpowiedzi zaniechamy powiadomienia o przeprowadzanych pracach, urząd może nakazać rozbiórkę urządzenia i nałożyć na nas karę pieniężną (wg. art. 49b Prawa budowlanego).

Markiza tarasowa na balkonie - czy wymaga pozwolenia?

Co na to wspólnota mieszkaniowa?

Czy oprócz informowania administracji architektoniczno-budowlanej musimy powiadomić o swoich planach także wspólnotę mieszkaniową? Odpowiedź jest prosta – tak. Zamiar montażu markizy na balkonie w bloku należy zgłosić w spółdzielni, składając wniosek o pozwolenie na wykonanie takich prac. Co ciekawe, taka zgoda może być udzielona, ale nie musi. Być może zostaniemy poproszeni o szczegółową specyfikację produktu czy dokumentów od nadzoru budowlanego.

Dlaczego spółdzielnia mieszkaniowa może nie wyrazić zgody na montaż markizy na balkonie w bloku? Ingerencja w wygląd bloku może być niezgodna z regulaminem wspólnoty. Proces instalacji może bowiem uszkodzić elewację lub naruszyć przestrzeń wspólną lub należącą do pozostałych mieszkańców. Wielu z nas zapyta jednak: jak to możliwe, że nie mogę ulepszać własnego balkonu należącego do lokalu? Śpieszmy z tłumaczeniem.

Balkon obejmuje przestrzeń wewnętrzną, której wielkość reguluje podłoga, balustrada, sufit i ściany boczne. Choć stanowi on element lokalu prywatnego, jest jednak także częścią składową nieruchomości wspólnej, o czym mówi art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali. Z tego względu kwestie związane z przebudową czy nadbudową muszą być wyjaśnione i zaakceptowane przez wspólnotę mieszkaniową.

Markiza balkonowa w czerwono-czarne paski

Markiza balkonowa w paski

WYBIERZ
Markiza balkonowa kremowa z falbaną

Markiza balkonowa kremowa

WYBIERZ
markiza balkonowa w żółto-białe paski

Markiza balkonowa żółto-biała

WYBIERZ
Jaką markizę na balkon w bloku wybrać?

Markiza odpowiednia na balkon w bloku

Jaką markizę na balkon w bloku wybrać? Wszystko zależy od naszych potrzeb, preferencji, budżetu i oczywiście chęci załatwiania niezbędnych formalności. Jednak możemy zdecydować się na model, którego instalacja nie będzie wymagała zgód organów budowlanych – tutaj doskonałą alternatywą będzie na przykład parasol ogrodowy. Większość markiz wymaga jednak montażu do ściany lub sufitu balkonu należącego do sąsiada z góry. Zgoda wspólnoty będzie więc niezbędna w niemal wszystkich przypadkach. Szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji zwiększy prosty montaż produktu oraz to, że żadne jego elementy nie będą wystawać poza obrys balkonu czy tarasu.

Markiza tarasowa z elegancką falbaną
Markiza na balkon pionowa

Markiza pionowa pomarańczowa

WYBIERZ
Markiza pionowa w biało-szare pasy

Markiza pionowa biało-szara

WYBIERZ
Markiza pionowa biała

Markiza pionowa biała

WYBIERZ

Podsumowanie

Przed zakupem markizy warto skonsultować decyzję o montażu zarówno z organem budowlanym, jak i spółdzielnią. Pozwoli nam to uniknąć nieporozumień i kłopotów związanych z nielegalną instalacją czy ryzykiem uszkodzenia części wspólnej.