Poszukiwanie idealnych osłon okiennych to całkiem niezłe wyzwanie – mnogość ich modeli może przyprawić o zawrót głowy. Różnią się one nie tylko pod względem kolorystyki, lecz także sposobu sterowania czy rodzaju montażu. Plisy czy rolety materiałowe – co i gdzie sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!
Co zamiast rolet?
Rolety plisowane to jedne z najbardziej oryginalnych osłon okiennych spotykanych na rynku. Ich cechą charakterystyczną jest brak rury nawojowej, znanej nam ze standardowych modeli. Ta wyjątkowa konstrukcja sprawia, że materiał, zamiast zwijać, składa się w estetyczną harmonijkę. Mechanizm opiera się na dwóch bocznych listwach, obudowujących poruszającą się w świetle szyby tkaninę. Dzięki takiemu rozwiązaniu plisy nie utrudniają otwierania i zamykania okna.
Podczas montażu rolet plisowanych nie ma potrzeby ingerować w ramę czy ścianę, aby móc cieszyć się ich funkcjonalnością, co sprawdzi się np. w wynajmowanych mieszkaniach czy biurach. Ta cecha jest bardzo przydatna również wtedy, gdy mamy w domu przeszklenia o nietypowym rozmiarze lub kształcie.
Plisy to nowoczesne, funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie problemu ze wścibskimi sąsiadami, irytującym oświetleniem miejskim czy nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. W zależności od modelu poruszają się one w pionie jednokierunkowo lub dwukierunkowo, co pozwala zasłonić całe lub wybrany fragment okna. To sprawia, że rolety plisowane sprawdzą się w pomieszczeniach typowo użytkowych np. kuchniach czy łazienkach.
Rolety plisowane, jak każde inne osłony okienne mają swoich zwolenników i przeciwników. Ci drudzy podkreślają, że plisy tracą na jakości, gdy na szybach skrapla się woda (jeśli ich materiał nie jest przystosowany do wilgotnych pomieszczeń). Jednocześnie istnieją opinie, że długotrwałe całkowite rozsunięcie deformuje tkaninę. Należy także wspomnieć, że ze względu na swój charakterystyczny sposób sterowania, nie nadają się one na szerokie przeszklenia.
Kiedy warto wybrać plisy?
Rolety plisowane to doskonałe rozwiązanie do niemal każdego wnętrza – same z siebie nie nawiązują one do żadnego stylu. Dopiero ich kolorystyka czy rodzaj materiału w połączeniu z resztą wystroju pomieszczenia, mogą nadawać wnętrzu określony styl. Jednak ich uniwersalny, geometryczny design sprawdzi się zarówno w klasycznych kuchniach, jak i nowoczesnych salonach, będąc wisienką na torcie lub głównym elementem aranżacji.
Plisy występują w trzech stopniach przezroczystości:
- transparentnej, której zadaniem jest zmiękczenie wpadającego do środka światła,
- przyciemniającej, która chroni przed ostrym słońcem i wzrokiem przechodniów,
- zaciemniającej, która nie przepuszcza promieni słonecznych i zapewnia większą prywatność.
Dobór właściwej tkaniny jest bardzo ważny dla optymalnego wykorzystania walorów rolet plisowanych. Jasne materiały będą dobrym wyborem do małych lub ciemnych pomieszczeń z północną, lub zachodnią ekspozycją – nie tylko dodadzą im lekkości, lecz także optycznie je powiększą. Nieco ciemniejsze barwy uchronią od nadmiaru słońca wnętrza z oknami wychodzącymi na południe, a każdą sypialnię zamienią w oazę spokoju. W gabinetach czy pokojach dziecięcych, gdzie trzeba stworzyć idealne warunki do pracy i nauki, warto postawić na jednolite, przyciemniające modele.
Rolety materiałowe – za i przeciw
Rolety materiałowe to najbardziej znane osłony okienne. Nic dziwnego – ich prostota i funkcjonalność są ponadczasowe, dlatego sprawdzają się w każdym wnętrzu. Działają na trzech płaszczyznach – w prosty sposób chronią przed ostrym światłem, zatrzymują upał na zewnątrz i najskuteczniej blokują widoczność naszym wścibskim sąsiadom. Decydując się na zakup rolet materiałowych, stajemy przed ważną decyzją – musimy wybrać sposób ich montażu: - bezinwazyjne mocowane na specjalne haczyki (również dla okien z wywietrznikami i innymi elementami w górnej części skrzydła okiennego), - w kasecie – materiał chowany jest do estetycznej skrzyni, a boczne prowadnice zwiększają zaciemnienie oraz nie pozwalają, aby roleta poruszała się wraz z otwieranym i zamykanym oknem, - wolnowiszące, które mogą być przykręcone do ściany lub sufitu, co pozwala zakryć nietypowe lub bardzo duże przeszklenia. Warto również podkreślić, że rolety materiałowe, podobnie jak plisy, występują nie tylko w szerokiej kolorystyce, lecz także w trzech stopniach przepuszczalności światła: transparentnej, przyciemniającej i zaciemniającej.
Kiedy warto wybrać rolety?
Pamiętajmy, że rolety materiałowe oprócz kontroli nad światłem i prywatnością, pełnią także funkcję dekoracyjną. Ich montaż to szybki, łatwy i niedrogi sposób na to, aby odmienić każde wnętrze – niezależnie od tego, czy postawisz na pastelowe odcienie, kontrastujące ze sobą mocne kolory, czy stonowane szarości. Te modele osłon okiennych sprawdzają się w każdym pomieszczeniu z prostego powodu – pasują one niemal do dowolnego stylu architektonicznego. Będą bowiem idealnie komponować się zarówno z klasyczną sypialnią, jak i nowoczesnym gabinetem, stanowiąc uzupełnienie aranżacji.
Rolety materiałowe to jednak nie tylko jednokolorowe, zachowawcze tkaniny, lecz także bogactwo różnorodnych wzorów. Mnogość modeli pozwala na stworzenie doskonałej aranżacji. Chcesz urządzić idealny pokój dziecięcy? Postaw na wzór w balony lub kosmonautów. Zawsze marzyłeś o salonie w klimacie Urban Jungle ? Z pewnością pomoże w tym roletka z motywem monstery. A może chodzi Ci po głowie sypialnia w stylu etno? Do tego też znajdziemy idealną tkaninę!
Minusem montażu rolet materiałowych jest to, że zabieramy sobie możliwość jednoczesnej ochrony prywatności oraz utrzymania dostępu do naturalnego światła – tutaj nie jest możliwe tylko częściowe zasłonięcie okna, jak w przypadku plis, żaluzji czy modeli dzień-noc .
Plisy czy rolety – co wybrać?
Stając przed wyborem Plisy czy rolety, należy wziąć pod uwagę bardzo dużo aspektów: możliwości montażowe, ekspozycję pokoju, walory istniejącej już aranżacji, kolorystykę wnętrza oraz to, w jakim stopniu naturalne światło w danym pomieszczeniu przeszkadza, czyli nasze osobiste preferencje.
Z pewnością plisy pozwalają na większą swobodę w regulowaniu dostępu promieni słonecznych do naszego wnętrza i zwiększają naszą prywatność. Z kolei rolety materiałowe są za to dużo bardziej skuteczne, zarówno jeśli chodzi o ochronę przed wzrokiem sąsiadów, jak i wysokimi temperaturami, ale ich funkcjonalność jest ograniczona.