Dlaczego warto zabezpieczyć dom przed komarami?
Czy wiesz, że na świecie żyje około 3500 gatunków komarów? Na szczęście w Polsce jest ich znacznie mniej, a ich ugryzienia nie wiążą się z ryzykiem zakażenia poważnymi chorobami (chociaż niczego nie można być pewnym). Warto jednak zabezpieczyć dom przed tymi uciążliwymi insektami. Potrafią one skutecznie popsuć wypoczynek lub zaburzyć sen w spokojną noc swoim irytującym brzęczeniem. Ugryzienia komarów są wyjątkowo swędzące i powodują obrzęk, co często wpływa na nasze samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, aby stworzyć barierę, której nie pokona nawet najmniejszy owad.
Jak chronić się przed komarami w domu?
Oczywiście nie wyeliminujemy komarów całkowicie (są one ważną częścią łańcucha pokarmowego), ale możemy ograniczyć ich obecność w naszym otoczeniu. Pomoże w tym nasza lista najskuteczniejszych sposobów na komary w domu.
Kiedy jesteś na dworze, unikaj wilgotnych i podmokłych terenów, gdzie samice komarów składają tysiące jajeczek. Te owady nie znoszą suchego powietrza i ostrego słońca, dlatego są aktywne wcześnie rano oraz wieczorem w godzinach między 18 a 21. Tym sposobem mogą popsuć najprzyjemniejszego grilla czy wycieczkę rowerową, na którą wybrałeś się po pracy. Jakie są zatem sposoby na komary w domu?
Środki owadobójcze
Najtańszym i najpowszechniejszym sposobem na komary jest stosowanie środków owadobójczych, których bazą są syntetyczne pochodne pyretryny. Zazwyczaj sięgamy po preparaty w sprayu, świece czy specjalne lampy. Ich efekt może i jest szybki, ale również krótkotrwały. Nieobecnością komarów możemy się cieszyć zaledwie kilka dni. Pamiętaj też, że każdy preparat chemiczny jest szkodliwy dla środowiska i ludzkiego organizmu, dlatego to rozwiązanie jest coraz częściej odradzane.
Rośliny odstraszające komary
Komary są bardzo wrażliwe na woń niektórych kwiatów, krzewów czy ziół. To doskonała okazja, aby w naturalny i bezpieczny sposób zatrzymać je z dala od naszego domu czy mieszkania. Dlatego urządzając balkon, taras czy nawet kuchenny parapet, pamiętaj, aby znalazły się tam takie rośliny jak: lawenda, bazylia, pelargonia, mięta, liście pomidora czy kocimiętka, która podobno jest nawet dziesięciokrotnie skuteczniejsza od preparatów chemicznych i farmaceutyków.
Jednym z największych wrogiem komarów są olejki eteryczne: eukaliptusowy, cytrynowy, migdałowy czy waniliowy. Pamiętaj jednak, że słodkie zapachy mogą z kolei przyciągać pszczoły, osy czy muchy. Skuteczna w walce z komarami jest także cebula.
Moskitiery okienne i drzwiowe
Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wspomnieli o montażu moskitier. Nie ukrywamy, że to najlepszy sposób na komary w domu. Oferujemy kilka rodzajów moskitier okiennych i drzwiowych, które różnią się od siebie sposobem montażu i obsługi. W zależności od możliwości architektonicznych i indywidualnych potrzeb z łatwością znajdziesz model dla siebie. Najlepiej sprawdzą się produkty na wymiar, które dzięki idealnemu dopasowaniu zapewnią Ci spokój na całe lato!
Moskitierę można personalizować nie tylko pod kątem rozmiaru. Warto dobrać również odpowiedni rodzaj siatki. Dostępna jest siatka standardowa, przeciwpyłkowa (ograniczająca przenikanie kurzu i pyłków), wzmocniona (do mieszkań, w których żyją zwierzęta) oraz antysmogowa (filtrująca zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz). Montaż moskitiery to sposób na komary, który jest:
- ✓ ekologiczny - mocna siatka skutecznie blokuje owadom dostęp do Twojego domu, dzięki czemu możesz zrezygnować ze stosowania środków chemicznych,
- ✓ estetyczny - dzięki zgrabnej budowie oraz bogatej palecie dostępnych kolorów z łatwością dopasujesz moskitierę do swojego wnętrza,
- ✓ opłacalny - dobrej jakości moskitiera będzie Ci służyć przez wiele sezonów.