Szeroki wachlarz rodzajów, wzorów i kolorów sprawia, że można dopasować je do praktycznie każdego wnętrza. Dobierając odpowiedni dla danego pomieszczenia model, dobrze też mieć na uwadze aktualnie panujące trendy. Nie chodzi o to, by moda przyćmiła nasz własny styl, ale by w gustowny sposób go wydobyła.
1. Wzory. Motywy florystyczno- geometryczne
To, co jest najbardziej pożądane są wszelkiego rodzaju formy geometryczne. Zabawa kształtem i kolorem może dać naprawdę niesamowity efekt! Należy jednak uważać, by nie przesadzić z mieszaniem wzorów. Zasłona powinna współgrać nie tylko z meblami i całym pomieszczeniem, ale przede wszystkim z firanami. Idealnie jest, kiedy tworzą harmonijną jedność. Zasłony wzorzyste lub z gradientem najlepiej prezentują się z gładkim, delikatnym woalem. Te jednolite pięknie podkreślą wzór firany lub koronkę.
W tym roku doceniony przez wiele osób został także nawiązujący do natury i przywodzący na myśl wakacje w tropikach styl urban jungle. Wprowadzając wzór egzotycznych liści na zasłonach lub innych dodatkach, możesz stworzyć sobie idealne warunki do wypoczynku i pracy.
Przyjemnie dla oka wygląda również synchronizacja wzoru na zasłonach i poduszkach. Takie połączenie sprawi, że Twój dom odmieni się w prosty, lecz efektowny sposób.
2. Długość. Postaw na szyk
Szczególnym zainteresowaniem projektantów cieszą się zasłony na tyle długie, by ich dolna część elegancko opadała na podłogę. Trzeba jednak pamiętać, że długie zasłony nie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Dodają przytulności, jednak za uroczy wygląd płaci się ceną przestrzeni - długie zasłony nadają się do dużych pokoi oraz tych miejsc, w których nie zależy nam na efekcie wolnej przestrzeni. Pięknie będą wyglądały w przestronnym salonie lub sypialni. Wprowadzą nieco pałacowy nastrój i stworzą efekt blichtru i elegancji.
W kuchni postaw raczej na krótsze osłony. Zapobiegnie to brudzeniu się materiału podczas przygotowania posiłków, a także pozwoli na swobodny dostęp do parapetu. Dobór odpowiedniego rozmiaru dekoracji okiennej wymaga zastanowienia. Nie ukrywamy, że zasłona, której dolna część leży na podłodze wprawdzie jest piękna, ale bywa również niepraktyczna. Wymaga ona częstszego prania i prasowania, szczególnie jeśli miałaby styczność ze zwierzakami o gęstej sierści i małymi dziećmi.
3. Kolor. W harmonii z naturą
Kolor roku Pantone - Living Coral - to kolor bezpośrednio nawiązujący do przyrody. Przypomina nam, jak ważną misją jest ochrona piękna oferowanego przez naturę, w której koralowce w niebywale dostojny sposób współgrają z głębią oceanicznego granatu. Living Coral wspaniale komponuje się zarówno z kontrastowymi odcieniami szafiru, jak i śnieżną elegancją bieli, a nawet z czernią, którą wizualnie uszlachetnia. Kolor, mimo swojej wyrazistości i intensywności, pasuje do naprawdę rozmaitych stylów i niemalże całej palety barw. Wielbiciele pasteli z pewnością go pokochają! Ważne jest, by kolor nie był oderwany od reszty aranżacji, lecz z nią współgrał.
Z mody nadal nie wychodzi butelkowa zieleń (która doskonale wygląda w połączeniu z koralem) i pudrowy róż. Kolory te wspaniale wyglądają na welurowych bądź aksamitnych powierzchniach mebli lub zasłon. Intensywne kolory tekstyliów tworzą wspaniałą parę z szarością lub bielą ścian. Jeśli welwetowe, połyskujące tkaniny to zdecydowanie nie Twój klimat, rozważ wprowadzenie lekkości za pomocą popielatych, półprzezroczystych tkanin. Rozproszą one promienie słoneczne, przedstawiając niezapomniany spektakl światła i cienia, w którym główną rolę gra Twoje wnętrze.
4. Dodatki. Detale są ważne
Z zasłonami w kolorze Living Coral wspaniale współgrają nienarzucające się formą dodatki w kolorze złotym. Upnij welwetowe kotary za pomocą złotej klamry lub subtelnych korali i ciesz się wnętrzem idealnie wpisującym się w aktualne trendy.
Chwosty nie plasują się na górnych miejscach rankingu mody, jednakże ich klasyczna elegancja pozwala dodać klasy „zwykłym” aranżacjom. Mogą fantastycznie komponować się nie tylko z ciężkimi zasłonami, rodem z pałacowych salonów, lecz także z ponadczasowym, lejącym się aksamitem i innymi materiałami w stylu glamour. Idealnie pasują do wnętrz w stylu angielskim. Dobrze komponują się także z lambrekinami, które dostępne są w bardzo wielu wzorach, kolorach i stylizacjach. Nowoczesną odpowiedzią na lambrekiny są specjalne osłony do karniszy. Efekty, które możemy uzyskać, potrafią zaskoczyć. Między osłoną, a karniszem można umieścić pasek ledowy, który podświetli zasłonę, co nada pomieszczeniu prawdziwie magiczny klimat.
Hitem tego roku jest geometria. Wszelkie kanciaste dodatki dopełnią surowość wnętrz loftowych, ale nie tylko! W nietuzinkowy sposób urozmaicą minimalistyczny, skandynawski wystrój i dodadzą mu pazura. Swoją więź z naturą w mieszkaniu w stylu boho można podkreślić spinając delikatne, jasne zasłony drewnianą klamrą. Zasłony można też upiąć za pomocą materiałowych podwiązek. Mamy tu dwie możliwości aranżacyjne:
✓ podwiązka z materiału kontrastującego z kolorem zasłony,
✓ podwiązka wykonana z tego samego materiału, co zasłona.
Niezależnie od tego, na jakie dodatki się zdecydujesz, pamiętaj, że zasłona jest niezwykle uniwersalna. Możesz zmieniać jej wygląd zależnie od swoich preferencji danego dnia. Testuj różne rozwiązania i eksperymentuj z designem zasłony, a gdy jej wygląd Ci się znudzi w prosty sposób możesz go odmienić.
5. Materiał. Jakość ma znaczenie
Aksamitne, szlachetne tkaniny, miękkie w dotyku, stworzone po to, by zachwycać. Welwet wprowadzi luksus do każdego wnętrza i sprawi, że stanie się ono eleganckie i przytulne. Idealnie komponuje się z odcieniami pasteli i ciemnego szafiru. Welwet znakomicie współgra z kolorem Living Coral, szczególnie jeśli uzupełnimy ten duet o złote detale.
Jeśli Twoje preferencje designerskie kierują się zdecydowanie bardziej w stronę boho lub rustykalnej swojskości, z pewnością spodoba Ci się druga propozycja. Na topie są też materiały z luźnym, widocznym splotem przypominającym len. Prym wiodą tutaj kolory ziemi: szarości, przełamane biele, delikatne beże.
Myśląc o nowych technologiach, zazwyczaj mamy na myśli nowinki w postaci elektroniki. A przecież nie jest to jedyna rozwijająca się dziedzina. Nowe technologie potrafimy wykorzystać także w tak prostej rzeczy, jaką są materiały. Poliester, jakiego obecnie używamy do szycia zasłon, znacznie odbiega od tego sprzed kilku lat. Obecny splot pozwala na uzyskanie wyglądu naturalnej tkaniny. Dodatkowo syntetyczny materiał nie brudzi się z taką łatwością.
Musimy jednak pamiętać, że zasłony powinny być wykonane z tkanin najwyższej jakości. W przeciwnym razie zamiast oczekiwanego efektu, możemy przekroczyć granicę estetycznego wyczucia smaku.