Jak konserwować rolety zewnętrzne?
Przykrym niespodziankom można zapobiec, stosując odpowiedni rodzaj pielęgnacji i konserwując mechanizm rolet. Brzmi to nieco wymagająco, jednak w rzeczywistości proces dbania o ten produkt jest bardzo prosty. Dobrze jest zaopatrzyć się w suchy smar i raz lub dwa razy do roku zabezpieczyć za jego pomocą wał nawojowy i uszczelkę, znajdującą się u dołu pancerza. Można też użyć w tym celu środka do konserwacji uszczelek okiennych lub samochodowych.
Jak czyścić rolety zewnętrzne?
Warto pamiętać, że rolety, tak jak niemalże każdy sprzęt służący człowiekowi, za odpowiednią pielęgnację odwdzięczą się dłuższym i bezproblemowym działaniem. W zachowaniu regularności w czyszczeniu rolet, niewątpliwie pomóc mogą dostępne na naszej stronie, specjalne szczotki wbudowane w skrzynię rolety. Zamontowane na brzegu klapy rewizyjnej skutecznie zapobiegną dostaniu się brudu i liści do środka skrzyni, a jednocześnie zadbają o systematyczne usuwanie z pancerza kurzu i innych osadów.
By roleta zewnętrzna służyła nam jak najdłużej, powinniśmy myć ją wówczas, kiedy zaistnieje taka potrzeba. Można to robić przy pomocy miękkiej szmatki lub gąbki nasączonej wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Pamiętajmy, że używanie silnych detergentów może trwale uszkodzić roletę- na szczęście ich stosowanie rzadko bywa koniecznością. Nigdy nie czyść rolety środkami żrącymi, bądź zawierającymi proszek, który może porysować powierzchnię.
Różnice w sposobie czyszczenia rolet z PCV i aluminium
Rolety z aluminium wyróżniają się trwałością i są bardziej odporne na zarysowania i czynniki atmosferyczne. Można czyścić je delikatnym mleczkiem (bez drobinek mogących zarysować powierzchnię) lub wodą z płynem do mycia naczyń. Pancerze z aluminium są perforowane, musimy więc zwrócić uwagę, by usuwać bród także z niewielkich otworów, które umożliwiają cyrkulację powietrza. PCV to materiał, który łatwo zarysować, ale jest też bardziej odporny na detergenty- w sytuacjach awaryjnych dopuszczalne jest użycie odmrażacza do szyb.
Jak dbać o rolety w zimę?
Nasze rolety zaprojektowane są w taki sposób, by były jak najbardziej odporne na czynniki atmosferyczne. Dolną część listwy wyposażyliśmy w odporną na ścieranie uszczelkę, która nie tylko wycisza moment domknięcia pancerza do parapetu, ale także uszczelnia przepływ powietrza, zapobiega przymarzaniu i wpływa na bardzo płynną pracę pancerza w prowadnicach. Profilaktycznie można jednak przed nadejściem mrozów zabezpieczyć uszczelkę smarem. Należy pamiętać także, by systematycznie usuwać z lamel i podłoża śnieg. Najlepiej jest to robić przy lekko uchylonej rolecie, by za pomocą miękkiej szczotki oczyścić także otwory wentylacyjne. Podczas ujemnych temperatur nie myj rolety wodą, ponieważ dostając się do szczelin i zamarzając w nich, mogłaby uszkodzić produkt.
Zamarznięta roleta zewnętrzna
Przy ekstremalnie niskich temperaturach, może się zdarzyć, że mimo przestrzegania zasad prawidłowej konserwacji, roleta pokryła się lodem lub przymarzła do podłoża. W takiej sytuacji absolutnie niedopuszczalne jest otwieranie rolety na siłę, gdyż może to uszkodzić mechanizm. Kiedy dysponujesz dłuższą chwilą, możesz uchylić okno, pozwalając, by ciepło uciekające z wnętrza mieszkania ogrzało zamarzniętą roletę zewnętrzną i rozpuściło lód. Jeśli roleta posiada wbudowany silnik, w pierwszej kolejności wyłącz ustawienia czasowe i przejdź na ręczny tryb sterownia roletą. Jeśli roleta jest ośnieżona, zacznij od omiecenia jej. Następnie spróbuj ostrożnie przesunąć pancerzem o kilka centymetrów w górę i w dół, by nadmiar lodu samoczynnie opadł. Jeśli to nie pomoże, delikatnie usuń zamarzniętą wodę mechanicznie, nie używając w tym celu skrobaczki, ani innych urządzeń mogących uszkodzić lamele.
By roleta pozostała piękna na dłużej
By rolety zewnętrzne jak najdłużej były funkcjonalną ozdobą Twojego domu, zadbaj o ich regularną konserwację. Pamiętaj też o systematycznym dbaniu o czystość, co pozwoli na zachowanie mechanizmu rolety w dobrej kondycji. Wówczas dbanie o rolety podczas zimy nie stanie się problematyczne i zagwarantuje ich bezawaryjność przez długie lata.